Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Neřešená ekologická zátěž ohrožuje zdroje pitné vody v Bělohradě Pátek 19. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
5.9.2008 - www.jicinsky.net
Neřešená ekologická zátěž ohrožuje zdroje pitné vody v Bělohradě

Tikající bomba, tak označují vodohospodáři a odborníci na životní prostředí ložisko staré ekologické zátěže v areálu firmy Deprag. Právě zde totiž hrozí průnik nebezpečných chemikálií a dalších odpadů do spodních pramenů, odkud čerpá pitnou vodu nejen lázeňské město, ale i šestnáctitisícový Jičín a další obce. V případě katastrofického scénáře by tak krajský hejtman musel na Jičínsku vyhlásit krizový stav.

Místopředseda dozorčí rady firmy Deprag Otakar Řehořovský stejně jako starosta města Pavel Šubr nebo náměstek ředitele jičínské vodohospodářské společnosti Luboš Haken jsou přesvědčeni, že průtahy kolem likvidace jedů, které v minulosti zamořily půdu a některé objekty z dědictví bývalého podniku Narex, se zbytečně protahují.

„Při privatizaci Narexu před deseti lety se stát zavázal, že ekologickou zátěž odstraní na své náklady,“ upozorňuje Řehořovský na smlouvu mezi Fondem národního majetku a firmou Deprag, která podnik koupila.

Průzkumy například ukázaly enormní znečištění pod někdejší kalírnou a starým úložištěm šrotu, které nebylo dostatečně zabezpečené.

„Situace je vážná, protože může dojít k ohrožení zásob pitné vody pro Bělohrad i pro Jičín, který je zásobován z místních podzemním pramenů,“ líčí bělohradský starosta Pavel Šubr. Z průzkumů vyplývá, že by se měl například zbourat starý a dnes prázdný tovární objekt u silnice a ještě pod ním by se měla odtěžit zamořená zemina do hloubky asi šesti metrů, upřesnil starosta.

Ministerstvo financí, které převzalo privatizační agendu po zrušeném Fondu národního majetku, zdůvodňuje zpoždění tím, že ještě před uzavřením ekologické smlouvy s firmou Deprag byly na základě průzkumných prací ekologické škody vyčísleny na zhruba 16 milionů, zatímco pozdější analýzy potvrdily obavy ze znečištění mnohem většího rozsahu. Rozpočet na likvidaci jedů se tak prodražil už na více než 100 milionů korun. A to je také hlavní důvod, proč se řešení problému stále odkládá.

„V roce 2003 proběhl předsanační doprůzkum, který zjistil rozsáhlejší ekologické škody, než byly původně zjištěny v devadesátých letech,“ potvrdila Zuzana Chocholová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Dodala, že v roce 2005 bylo vydáno nové rozhodnutí České inspekce životního prostředí, které specifikuje opatření k nápravě na základě zjištění nových ohnisek znečištění ropnými látkami a chlorovanými uhlovodíky. Výsledkem je, že rozpočet sanačního zásahu mnohonásobně převýšil původní šestnáctimilionovou garanci. Rozdíl představuje právě částku ve výši téměř sto milionů korun.

V současné době je podle Chocholové na ministerstvu financí zpracováván materiál do vlády, který ale ještě musí projít mezirezortním připomínkovým řízením. Jestliže vláda návrh schválí, což by podle některých informací mohlo být už začátkem letošního podzimu, ministerstvo prý okamžitě vyhlásí veřejnou soutěž na dodavatele sanačních prací.

„Zájem na řešení tohoto problému je z naší strany eminentní, teď ale záleží na ministerstvu financí, aby uvolnilo navýšený objem peněz na sanaci,“ zopakoval Řehořovský.

Zamořená lokalita v Bělohradě není zdaleka jediným rizikovým místem. V České republice se dodnes nachází více než tisícovka ekologických zátěží a celkové náklady na vyčištění krajiny poškozené průmyslovou činností z doby před privatizací se podle aktuálních odhadů pohybují kolem 115 miliard korun. (jn)