Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Opravu bělohradské sokolovny brzdí peníze Pátek 29. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
27.5.2014 - www.5plus2.cz
Opravu bělohradské sokolovny brzdí peníze

 Sokolovna, jeden ze symbolů Lázní Bělohrad, je v havarijním stavu. Sokolové nemají na její opravu a radnice nechce dávat peníze do cizího. Patovou situaci má odblokovat převod do majetku města.

Bělohradské sokolovny si ve městě nejde nevšimnout. Historická stavba stojí po levé straně hlavní ulice, která spojuje centrum Bělohradu s lázněmi. Přes značně zchátralý stav obyvatelé města sportoviště často využívají. Hrozí však, že pokud se sokolové s městem brzy nedohodnou na převodu majetku, provoz objektu se může zkomplikovat. Město už nemíní lít peníze do cizího majetku.

"Okolnosti nás nutí k tomu, abychom sokolovnu i s okolními pozemky, které k ní patří, bezplatně převedli na město. Na potřebnou rekonstrukci nemáme peníze," přiznal starosta Tělocvičné jednoty Sokol Lázně Bělohrad Jaroslav Kostelníček.

Bělohradským sokolům připadlo sportoviště až v roce 2006 po několika letech trvajících soudních tahanicích. Od začátku 90. let se do oprav téměř neinvestovalo. Aby mohla veřejnost vůbec sokolovnu využívat, muselo město v posledních asi pěti letech ze svého zaplatit akutní opravy v celkové výši přes 800 tisíc korun. Bělohradští sokolové také nedávno získali od nadřazené České obce sokolské (ČOS) půlmilionovou dotaci mimo jiné na výměnu oken.

"V posledních letech v podstatě celý areál udržujeme. Proto v zastupitelstvu převážil názor, že by sokolovna měla být v majetku města. Rozhodně to však není tak, že bychom na převod sokolovny do majetku města nějak zvlášť tlačili. Chceme hlavně pomoci sokolům a tedy i bělohradskému sportu," uvedl starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.

Alespoň přibližný termín, kdy by k převodu sokolovny na město mohlo dojít, a tedy i k zahájení rozsáhlejších oprav, obě strany v tuto chvíli nedokážou uvést. A to z několika důvodů. Město nesouhlasí s podmínkami, které si ČOS klade pro schválení bezplatného převodu. Jako nejzásadnější se jeví vrácení půlmilionové dotace České obci sokolské, kterou před lety bělohradští sokolové od své republikové organizace na opravu obdrželi a vložili do částečné rekonstrukce objektu. Problém je v tom, že peníze už nemají a městu se do zaplacení za současných podmínek vůbec nechce.

"Celkově se jedná o majetek v hodnotě asi osmi milionů korun, k sokolovně totiž patří i pozemky za objektem. České obci sokolské je jedno, kdo jim půlmilionovou dotaci vrátí. My peníze nemáme. Jednou z možností je, pokud tedy město chce, aby mělo převedený majetek v hodnotě osm milionů korun, že dotaci za nás zaplatí," vysvětlil Kostelníček.

Zastupitelé města však už návrh na zaplacení dotace za bělohradské sokoly smetli ze stolu. "Zastupitelstvo to odmítlo. Půl milionu korun tak město za ně nevrátí. Po poradě s našimi právníky zkusíme ještě jednou o podmínkách převodu sokolovny na město s Českou obcí sokolskou, na základě nového občanského zákoníku, jednat," dodal Šubr.

Pokud k převodu nakonec dojde, sokolové si chtějí na provoz sportoviště zachovat vliv. Na to si už radnice s místní sokolskou organizací plácla.

"Chceme bezplatný převod na město s tím, že si zachováme možnost rozhodovat o tom, kdo, jak a kdy tam bude cvičit. Zkrátka, abychom sokolovnu mohli přednostně využívat. Obsazenost od října do konce dubna je totiž stoprocentní. Každý den tam jsou aktivity Sokola, a to bychom chtěli zachovat. Nebylo by dobré, kdyby převládly komerční aktivity," uvedl Kostelníček. Tělocvičná jednota Sokol Lázně Bělohrad má okolo 180 členů.

"Souhlasíme s tím za předpokladu, že sokolská organizace bude ve městě existovat. Jestliže zanikne, tak přednostní užívání sokolovny je bezpředmětné," doplnil Šubr.

Sokolovna je z přelomu 20. a 30. let minulého století a už v původním projektu se počítalo i s kulturním sálem. Pokud město objekt získá, chtělo by na tuto vizi v budoucnu navázat a sokolovnu po dostavbě podle původních plánů využívat třeba i jako divadlo.

Autor: Tomáš Kučera