Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Pískovcové fragmenty s lidským nábojem. Zájem o ně mají dvě obce Pátek 29. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Pískovcové fragmenty s lidským nábojem. Zájem o ně mají dvě obce

Budou pískovcové monumenty zdobit prostranství nad Úbislavicemi nebo v Lukavci? Obě obce mají o originální dílo mladých vysokoškoláků, které se zrodilo během deseti dnů v hořickém lomu sv. Josefa, eminentní zájem.

Autor projektu Josef Knap by rád viděl společnou práci s názvem Spolu nad úbislavickým údolím, na přímce mezi Kumburkem a vrchem Ropka. „Je to nádherný prostor poblíž kapličky, ale Úbislavičtí se ještě nerozhodli, tak uvidíme, zda se opracované pískovce nepostěhují do Lukavce, kde o ně mají rovněž zájem," krčí rameny mladý umělec, „odkojený" hořickou kamenickou školou, v současné době student Akademie výtvarných umění v Praze, obor restaurování výtvarných děl sochařských. Jako úbislavického rodáka by samozřejmě hřálo u srdíčka, kdyby dílo zkrášlilo jeho domovinu.

„U České Proseče nemůže být monument instalován z důvodu blízkosti komunikace. Ale uvažujeme o prostranství u hřbitova. O dílo máme každopádně zájem," sdělil Jičínskému deníku starosta Úbislavic Miloš Urban.

Projektu Spolu se zúčastnilo šest studentů, u zrodu stál Josef Knap a Matěj Bílek. Právě oni zareagovali na výzvu a pokusili se získat grant, na který nakonec obdrželi čtyřicet tisíc korun. „Jedná se o projekt na podporu tvořivosti, inovací a kreativity pražských vysokých škol s výtvarným zaměřením. Grantová výzva byla především o nových přístupech, proto jsme se snažili vymyslet jednotící prvek, vlastně společné dílo, což není vůbec jednoduché. Měli jsme za cíl vytvořit sochařskou práci, na které by se podílelo několik autorů zároveň. Sochařský plenér jsme směřovali do Hořic, kde je ideální zázemí," popisuje Josef Knap.

Matěj Bílek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové Praha Pepu doplňuje: „Vlastně všichni jsme tvořili společně a i tak se jmenuje naše dílo. Každý pracuje s kamenem nějak jinak a naším cílem bylo, aby tak každý vystihl svůj charakter, ale zároveň aby celek vypadal jako jeden rukopis, kdy se doplňujeme a řešíme naše přístupy. Moje dílo vystihuje jednak vrstvení kamene, ale také odebírání té hmoty. Takže v obdélníčku, který jsem v kameni vytvořil, je červená barva, která symbolizuje krev, jako že ten kámen strádá, pláče a bolí ho to."

Celkově má pak dílo symbolizovat a vyjadřovat spojení. Proto jsou v každém kameni otvory, kudy bude procházet lano jako spojující prvek. „Někde však bude linka provazu přerušena, aby se zdůraznilo to, že ačkoliv držíme při sobě, tak to mnohdy někde může váznout. Na díle pracujeme deset dní a chceme, aby bylo vystavené někde, kde bude v symbióze s krajinou," míní Bílek.

„Už jsme za fází realizace, ale ještě nemáme práci usazenu. Lidé si ji mohou v současné době prohlédnout v lomu, kde bude čtrnáct dnů čekat na transport. Ten bude, tak jako zakoupení pískovce z ostroměřského lomu, hrazen z grantových peněz," upozorňuje budoucí restaurátor Josef Knap .

„Šest segmentů kamenů, poskládaných na sebe vytváří celek s názvem Spolu. Má vyjadřovat kolektiv, společnost, kdy jsme vlastně různě spjati, někdy se vztahy roztrhnou. Do díla jsme vložili svoji vlastní invenci a práci rukou. S výsledkem jsme spokojeni," hodnotí dílo Josef Knap.

Na společné práci se podíleli: Irena a Anastázie z Ruska, Dominik Fiala, Marie Špačková, Matěj Bílek, Josef Knap
Půlroční projekt měl zakončení v hořickém lomu sv. Josefa, kde studenti opracovávali během deseti dnů ostroměřský pískovec. V lomu našli zázemí v lesní chatě.

Autor: Iva Kovářová, Petr Vaňous, jicinsky.denik.cz