Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Vlastnictví bělohradského zámku bylo zpochybněno Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Vlastnictví bělohradského zámku bylo zpochybněno

Ve středu večer (18.3.) se zastupitelé sešli v aule základní školy na mimořádném zasedání. Museli rozhodnout, jak převést bělohradský zámek, který je od roku 1992 ve vlastnictví města, zpět na stát a obratem bezúplatně městu bez omezujících podmínek. Proč takové obstrukce?

Problém vyvolal jeden dobře informovaný bělohradský občan, který zřejmě hodlá zhatit záměr revitalizace zdejšího zámku a právě nyní upozornil úřady, že ohlášení vlastnického práva v případě bělohradského zámku bylo v roce 1992 provedeno v rozporu se zákonem. Laicky řečeno došlo ke zpochybnění vlastnictví zámku městem Lázně Bělohrad.

Informátor navíc svůj útok načasoval na okamžik, kdy má město vložit majetek zámku do akciové společnosti zřízené s firmou Sherydan CR,s.r.o, která chce nákladem 300 milionů památku revitalizovat a vybudovat zde rezidenční bydlení pro seniory. Sherydan požaduje do dnešního dne vyjádření, zda je město schopno splnit své závazky.

Starosta Pavel Šubr byl o vzniklém problému informován Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Hradci Králové. Bylo mu sděleno, že na základě oznámení ÚZSVM rozhodl, že ohlášení vlastnického práva v roce 1992 bylo provedeno v rozporu s § 4 zákona č. 172/ 1991 Sb. Město bylo vyzváno k nápravě nesprávného zápisu v katastru nemovitostí s tím, jak lze nesoulad odstranit.

Pavel Šubr byl novými skutečnostmi šokován a okamžitě začal jednat s příslušnými orgány. Navštívil generálního ředitele úřadu pro zastupování státu i ministra kultury, který souhlasil s bezúplatným převodem zámku.

Dvě možnosti
Řešení má dvě varianty: jednak souhlasné prohlášení města a státu o tom, že Česká republika je vlastníkem dotčených nemovitostí, dosud zapsaných pro obec Lázně Bělohrad. Za druhé ohlášením duplicitního vlastnictví pro město Lázně Bělohrad a Českou republiku a následně podáním žaloby na určení vlastnického práva.

Zastupitelé zvolili první možnost. Radnice musí připravit podklady, výpis z katastru, pravomocné rozhodnutí o zamítnutí nároku restituentů, projednat souhlasné prohlášení účastníků a připravit schválení smlouvy o bezúplatném převodu nemovitosti k podpisu ministerstvu kultury, městu ad. Zainteresované strany by měly vše vyřídit do 20. dubna.

Areál zámku byl přitom převeden na Město Lázně Bělohrad na základě zákona č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí ve dnech 23.6. 1992 a 14.9. 1992. Teprve poté, 23.12. 1992 požádala o zámek v souladu se zákonem 229/1991 Sb. restituentka. Její žádost ale zamítl 14. srpna 2000 Okresní úřad Jičín – Okresní pozemkový úřad a poté svým usnesením z 5.10. 2004 i Ústavní soud.

Do areálu zámku patří i zámecký park o rozloze zhruba 4 ha, který město v minulých letech s využitím dotace ze SFŽP revitalizovalo, a bývalá oranžerie přestavěná v roce 1959 na Památník K.V. Raise. Na rekonstrukci tohoto objektu nyní město žádá o dotaci ze SROP.

V loňském roce se radnici podařil husarský kousek. Po mnoha jednáních našla investora, který opraví zdejší chátrající zámek, což je pro město výhra v loterii. Samo totiž nemá dostatek peněz, aby opravu památky zafinancovalo.

Třetího září 2008 podepsali zástupci radnice na základě schválení zastupitelstvem města akcionářskou smlouvu s firmou Sherydan CR, s.r.o. o založení akciové společnosti Residence Lázně Bělohrad, a.s., jejímž cílem je revitalizovat zámek na rezidenční bydlení pro seniory. V současné době je dokončována projektová dokumentace pro stavební povolení.


Iva Kovářová