Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Bělohradští učni už spí v areálu U Lva Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Bělohradští učni už spí v areálu U Lva

Po jednapadesáti letech opustilo Střední odborné učiliště v Lázních Bělohradě zdejší zámek, který bude revitalizován. Od pondělí 3.května vyměnilo 37 kluků a děvčat své zámecké ložnice za nové prostory v městském areálu U Lva. Po jednapadesáti letech totiž muselo zdejší střední odborné učiliště opustit budovu zámku a přestěhovat domov mládeže. Ředitel školy Pavel Petr konstatuje: „Stěhovat se ze zámku po padesáti letech, to je snad bez komentáře! Tím, že jsme začali už vloni v září, jsme všechno zvládli bez potíží. Změna je ale určitě pozitivní. “

Bělohradská radnice vyšla škole vstříc a nabídla jí náhradní prostory v areálu U Lva. „Je to tu modernější, snížíme náklady na úhradu elektřiny i plynu, a navíc se nám zmenší nájemné o padesát procent,“ chválí úspory zástupce ředitele Emil Stehlík a dodává, že škola bude spravovat celý areál včetně chatiček.

Učni Jan Odvárko a Vojtěch Macho si v nové ubikaci už zvykli, nachází se v přírodě a do centra není daleko. „Stěhování bylo bez problémů, je to tu určitě lepší než na zámku, ale stísněnější. Tam jsme měli na chodbách větší rozlet,“ shodují se oba.  Jediným nedostatkem bylo podle ředitele Petra snížení počtu lůžek z padesáti na 37. „Dětem jsme sehnali privátní ubytování, dva hoši dojíždějí z Hořic,“ vysvětluje ředitel.

Škola se stále nevzdává naděje vrátit domov mládeže do učňovského střediska v Kotykově mlýně, kde fungoval více jak deset let. Od roku 1989 je hlavní budova prázdná. „Zpracovali jsme projekt na její využití s tím, že zde ubytujeme 57 našich žáků. O investici budeme nyní jednat s naším zřizovatelem, Královéhradeckým krajem, a pokud se domluvíme, na podzim bychom chtěli zažádat o dotaci,“ doplňuje P. Petr.

Důvodem k opuštění zámku byl fakt, že městu se podařilo po letech získat investora na záchranu této památky.

Starosta města Pavel Šubr Deníku sdělil: „V Bělohradě se rozšířila fáma, že jsme zámek prodali. To rozhodně není pravda, zastupitelstvo zámek prodat nechce, ale vytvořili jsme společný podnik s firmou Sherydan. Tento projekt neskončil, ale firma Sherydan se zavázala zajistit další investory, mezi něž by měla patřit i firma Asklepion. Zámek je nadále v majetku města, po vyjasnění zůsobu rekonstrukce, především financování, bude vložen do společného podniku.“

Starosta P. Šubr  poskytl i vyjádření Romana Šmuclera, ředitele společnosti Asklepion Group, které chce investovat do bělohradského zámku.

„Líbí se mi idea udělat ze zámku léčebnu dlouhodobě nemocných kombinovanou s domovem pro seniory, kteří uvítají pomoc, jakou jim může areál poskytnout. Naším cílem není zařízení pro boháče, ale naopak chceme získat místní klienty. Situaci zdejších pacientů znám dobře, moje manželka pochází z Lázní Bělohradu a pár kilometrů odsud jezdíme na chalupu.

Vím také, jaká obtíž je nalézt některé třeba chirurgické a medicínské služby po uzavření nemocnice v Nové Pace a omezení Hořic. Klíčové je ale rozhodnutí zdravotních pojišťoven. Snažíme se developerům pomáhat a máme zájem se v budoucnu na projektu podílet, ale rozhodnutí bohužel nezávisí na nás.“


Šmuclerovo vyjádření
Zastupitelstvo města na svém březnovém zasedání obdrželo informaci o zájmu Vaší firmy Asklepion vstoupit do projektu revitalizace bělohradského zámku. Můžete upřesnit o jaké zařízení by se jednalo a kdy by mohla rekonstrukce zámku začít?

Jednou z opravdu mála smysluplných možností využití památek, jakou je zámek v Lázních Bělohradě, jsou sociální a medicínská zařízení. Proto se mi líbí idea udělat ze zámku léčebnu dlouhodobě nemocných kombinovanou s domovem pro seniory, kteří uvítají pomoc, kterou jim může areál poskytnout. Asi by si každý z nás přál v podobném prostředí jednou mít své blízké. Naším cílem není zařízení pro boháče ale naopak chceme získat místní klienty. Situaci místních pacientů znám dobře, moje manželka pochází z Lázní Bělohradu a pár kilometrů odsud jezdíme na chalupu. Vím také, jaká obtíž je nalézt některé třeba chirurgické a medicínské služby po uzavření nemocnice v Nové Pace a omezení Hořic. Lázně pro svůj rozvoj potřebují mít „v zádech“ zařízení schopné se kvalitně postarat o klienty, jejichž stav se náhle zhoršil. Klíčové je ale rozhodnutí zdravotních pojišťoven. Rehabilitačních a následných lůžek je obecný nedostatek. Zda padne volba právě na Lázně Bělohrad, nezávisí na nás i když se o to snažíme. Jisté je, že bychom uměli takové zařízení vybudovat a provozovat. Tak rychle, jak vznikla koncepce a studie jsme schopni pokračovat i nadále. Klíčová je tedy otázka, zda projekt získá politickou podporu. Bez ní je na přesný harmonogram stavby brzo. Snažíme se developerům pomáhat a máme zájem se v budoucnu na projektu podílet, ale rozhodnutí, bohužel, nezávisí na nás. doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., Asklepion Group - ředitel


Autor: Iva Kovářová