Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Radnice zjišťuje, zda lázeňské město ohrožuje skládka jedů Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Radnice zjišťuje, zda lázeňské město ohrožuje skládka jedů

Zatímco v Bělohradě jednu hrozící ekologickou katastrofu po odtěžení zamořené zeminy v areálu bývalého podniku Narex zažehnali, další tikající bomba v podobě staré a nezajištěné skládky jedů hrozí údajně poblíž lesa Zhoří nedaleko za městem. Radnice nyní zjišťuje, nakolik je hrozba reálná.

„Je pravdou, že prověřujeme informaci o riziku znečištění přírody v okolí lesa Zhoří, kde se údajně nachází živelná skládka s velkým množstvím sudů naplněných prudce jedovatými kyanidy, které se za minulého režimu v někdejším podniku Narex používaly k tepelnému zpracování kovů. Sudy mají být prý zakopány v zemi, což mi telefonicky sdělil i člověk, který dokonce tvrdí, že je tam vozil, ale jestli tomu tak skutečně je, se nám zatím nepodařilo zjistit,“ uvedl bělohradský starosta Pavel Šubr.

Po diskuzi v radě a konzultaci s právníkem se starosta rozhodl, že město předá tento podnět České inspekci životního prostředí. „Debatu na tohle téma jsem otevřel i na kontrolním dnu ve firmě Deprag, kde nyní probíhá sanace zamořené zeminy, ale zástupce České inspekce životního prostředí nejevil zájem tento podnět řešit. Dokonce jsem je dovezl i do té lokality, ale jde o obrovskou plochu, takže bude asi problém přesné místo lokalizovat,“ připouští Šubr, který se proto rozhodl poslat oficiální dopis nejen na inspekci, ale i na policii a krajský úřad. „V každém případě chci nechat informaci o údajné existenci černé skládky prověřit, hodně by asi pomohlo, pokud by se podařilo dohledat nějaké pamětníky,“ zdůraznil starosta.

O existenci skládky kyanidů nedaleko města současný ředitel firmy Deprag Jiří Kotyška nic neví. „Německá firma Deprag v devadesátých letech koupila bývalý podnik Narex od státu v privatizaci, přičemž veškeré ekologické škody z minulosti na sebe převzal stát. A navíc tu nemáme ani žádné informace, které by na nějakou skládku za městem poukazovaly. Jsem tady už jedenáctým rokem a za tu dobu se ke mně v této souvislosti nedostal jediný hmatatelný důkaz. V tuto chvíli tedy nedokážu posoudit, nakolik je informace pravdivá,“ řekl Kotyška.

Potvrdil, že přímo v areálu Depragu se nyní dokončuje sanace zamořené zeminy pod nedávno zbouranými objekty bývalého Narexu. Na likvidaci staré ekologické zátěže v Lázních Bělohradě uvolnil stát zhruba sto milionů korun a veškeré práce by měly být hotovy do konce letošního roku. (jn)