Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Lázeňství na rozcestí. Přežijí lázně v Bělohradě? Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
28.11.2013 - www.5plus2.cz
Lázeňství na rozcestí. Přežijí lázně v Bělohradě?


Lázeňství potřebuje ozdravnou léčbu. V České republice je 37 lázeňských míst, která poskytují lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Na začátku tohoto roku zaznamenala většina z nich zásadní propad počtu pacientů, jejichž léčbu plně nebo zčásti hradí pojišťovny.

Problémy v lázeňství se nevyhnuly ani Královéhradeckému kraji. Odnesly to třeba lázně Velichovky, které fungovaly více než sto let a teď jsou na prodej. S existenčními problémy se stále potýkají Janské Lázně.

Někde zaznamenaly až osmdesátiprocentní propady v návrzích na lázeňskou péči. Za touto krizí je podle ředitelů lázní indikační seznam, který vstoupil v platnost na podzim loňského roku. Zkracuje pobyty v lázních o týden a výrazně omezuje opakované návštěvy pacientů. "Některé lázně to zvládají dobře, jiné hůře. Stát ale nemůže lázeňská zařízení uměle dotovat," vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Zatímco odbory vidí problém hlavně v nastavení indikačního seznamu, exministr zdravotnictví Leoš Heger tvrdí, že za klesající počet pacientů v lázních mohou především ošetřující lékaři, kteří předkládají méně návrhů na lázeňskou péči. Důvodů je ale podle něj víc. Třeba reakce na vývoj medicíny, kdy není lékařsky opodstatněné, aby byl pobyt v lázních navrhován opakovaně.

Plánovaná revize indikačního seznamu je teď pro lázeňská města určitou nadějí, že dojde ke změně. Tuto šanci odvozují od stanovisek současné vlády v demisi, která prohlásila, že chce podpořit stabilitu léčebného lázeňství. Ředitel Lázní Bělohrad a.s. Štěpán Vele ale nečeká, zda a kdy se něco změní. Pro bělohradské lázně musí teď společně s kolegy získávat samoplátce lázeňské péče. "Letos v lednu a v únoru jsme oproti předchozímu roku měli až o 65 procent pacientů od zdravotních pojišťoven méně, teď jich máme o 40 procent méně, když srovnávám s listopadem loňského roku. Snažili jsme se, aby se neopakoval začátek letošního roku, podařilo se nám s předstihem zajistit samoplátce. Na začátku roku 2014 tu tedy prázdno nebude. Ale to není útěcha. Stát by měl přece působit preventivně a to nedělá," zlobí se Štěpán Vele.

V Lázních Bělohradě se to nejvíce projevuje třeba v obsazenosti dětské léčebny. Podle ředitele by si zasloužila podporu. "Osvěta nefunguje. Přitom například skolióza u dětí je velký problém, který může léčebna preventivně řešit. Když včas uzdravíme děti, tak nebudeme muset v budoucnu vynakládat peníze na komplikovanou léčbu pro dospělé," vysvětluje Štěpán Vele.

Starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr nedávno na konferenci "Armagedon českého lázeňství" v Třeboni přednesl příspěvek na téma Dopady krize lázeňství na lázeňská města v Královéhradeckém kraji. "Předem jsem kontaktoval i starosty měst, ve kterých lázně donedávna fungovaly. Náchodský starosta Jan Birke mi k zániku Lázní Běloves řekl, že městu citelně chybí. Mimo jiné se tam zvýšila nezaměstnanost, snížily se tržby obchodníků a ubytovatelů, chybí místní poplatky za pobyty a stát už, samozřejmě, nedostává daně od lázní a stáčírny minerálky. Podobné je to v Železnici u Jičína, kde léčebna zanikla hlavně kvůli restituci," dodal Pavel Šubr.

Autor: Vlaďka Wildová