Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Hořeňák vycestuje do Jižní Koreje, jako 31.pasažér poletí basa Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořeňák vycestuje do Jižní Koreje, jako 31.pasažér poletí basa

 Folklorní soubor písní a tanců Hořeňák letos oslaví pětašedesát let existence. K narozeninám dostane mimořádný dárek – výlet do Jižní Korei.

„Chtěli jsme pro členy souboru něco mimořádného. Podařilo se nám zajistit účast na jednom z největších folklorních festivalů na světě, kde účinkuje pět set tanečníků zhruba z dvaceti zemí. Akci by mělo zhlédnout jeden a půl milionu diváků," seznamuje nás s mimořádnou událostí šéfka souboru Zdeňka Rychterová.

Česká republika tu bude reprezentována teprve potřetí. Bělohradští berou účast jako výzvu a velice si této pocty váží. Do Korei odletí koncem září a navrátí se začátkem října.

„Vycestuje třicet členů ansámblu, ale letenku musíme zakoupit i pro basu," upozorňuje nás Rychterová na drahý špás. Letenka totiž stojí 28 tisíc korun. Apríl to není, basa jako hudební nástroj je velice rozměrná, a proto nemůže být přepravena v zavazadlovém prostoru. Navíc by mohlo dojít k jejímu poškození, takže do Korei poletí jako jednatřicátý člen souboru. „Zvažovali jsme, že pojedeme bez basy, ale na druhou stranu reprezentujeme český folklor, ke kterému basa nezaměnitelně patří a půjčit si ji od jiných hudebníků není jednoduché," pokračuje Rychterová.

Protože doprava není levnou záležitostí, snaží se organizátoři akce získat podporu z kraje a ministerstva kultury. Město své tanečníky podpořilo každého částkou dva tisíce korun.

„Žádný grant jsme zatím nezískali, jdeme do toho po hlavě," tvrdí vedoucí souboru. Hořeňáci mají od pořadatelů zajištěno ubytování a stravování zdarma. Zázemí najdou deset kilometrů od Soulu v městě Cheonan.

Program už mají Bělohradští sestaven, nyní se připravují na soutěže. Účastí se klání v kolektivním i individuálním tanci.

Pětašedesátiny Hořeňáku nejsou jediným jubileem, čtyřicátiny oslaví v červnu Mezinárodní slavnosti písní a tanců pod Zvičinou. Právě při této pravidelné akci bude mít Hořeňák vlastní program, kde představí průřez své tvorby.

Národopisný folklórní soubor písní a tanců HOŘEŇÁK byl založen v roce 1949 a u jeho zrodu stál hudební pedagog profesor Vratislav Vycpálek. V současné době má soubor asi čtyřicet pět členů a je sdružován pod záštitou Městského Kulturního Střediska města Lázní Bělohrad. Od roku 1975 je soubor organizátorem mezinárodních folklórních slavností písní a tanců „Pod Zvičinou" v Lázních Bělohradu, které se každoročně konají v polovině června a přilákají zástupy diváků.


Autor: Iva Kovářová