Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Rozhovor Deníku se starostou města Lázně Bělohrad Pavlem Šubrem Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Rozhovor Deníku se starostou města Lázně Bělohrad Pavlem Šubrem

 Osm seskupení se vloni na podzim ucházelo o hlasy voličů v lázeňském městě, kde došlo k zásadním změnám. Zatímco dlouhá léta tu zastupitelé táhli za jeden provaz, loňský rok byl ve znamení změn, a to rozdělení na opozici a koalici. „Deset zastupitelů spolupracuje, dalších pět přichází se svými názory, což je možná pro město dobře. Jsou tu rozdílné návrhy, které vedou k širší diskuzi," míní starosta Pavel Šubr, který vede město už páté volební období. Po volbách se změnily posty i na samotné radnici, místostarostu Pavla Bičiště nahradil Jan Pavlásek.

„Fungujeme bez problémů, i když jako zásadní nedostatek vidím, že u nás chybí některé odbory a všechno musí rozhodovat starosta nebo místostarosta, například smlouvy, které jinde připravuje majetkový odbor. Pro zřízení odborů je nyní vůle i v radě, vznikly by za daného počtu zaměstnanců. Založili jsme už sociální odbor, který funguje skvěle. Osamostatnit chceme i technické služby," vyjadřuje se k chodu samotné radnice starosta, jenž vnímá, že novinku ne každý uvítá.

Dlouhodobé bolesti města
Daří se řešit staré bolesti lázeňského města, kterou je například opuštěný zámek, o který zatím nikdo nestojí? Jak je to s kyanidy, které se měly údajně nacházet v Horní Nové Vsi? Je vůbec reálné vytěsnit těžkou dopravu z lázeňského centra a prosadit vybudování nové radnice? To jsou otázky pro bělohradského šéfa.

„Rekonstrukce zámku je nad síly města. Neustále se ale na nás někdo obrací, že by měl o stavbu zájem, ale když zjistí, jak je objekt rozsáhlý, tak se záměru vzdá. Nyní ale jednáme se dvěma zájemci. Náklady na rekonstrukci se pohybují kolem dvou set milionů korun. Na zastupitelstvu se zrodil názor, že bychom měli zrušit záměr úpravy domu v čele náměstí na městský úřad a ten přestěhovat na zámek. Nedovedu si představit, že by město mělo investovat minimálně 150 milionů do tohoto záměru. Názor začíná vítězit, ale podle mého je to nad síly města, které by nenašlo pro objekt využití. Beru to jako hazard s financemi," říká jednoznačně P. Šubr. Vlastní objekt zámku je podle Šubra zatím v dobrém stavu. Najít solidního partnera, to je ale problém.

Tím dalším je radnice. Současná je prostorově nedostačující a na dům v čele náměstí, který se má rekonstruovat na městský úřad, má sice Bělohrad projekt, ale zatím v šuplíku. Městu se nedaří dosáhnout na dotační zdroje.

„Obchvat města vidím v dlouhodobém horizontu, snažíme se vykupovat další pozemky od lidí a být připraveni na to, že se projekt opráší a bude se realizovat," míní první muž města. Reaguje i na požadavek občanů na výstavbu koupaliště, které by stálo přibližně 60 milionů korun, náklady na provoz ročně by byly pro Bělohrad velkou zátěží. „Máme důležitější investice, na tom se shodují i zastupitelé."
První rok po komunálních volbách se podle vyjádření Pavla Šubra volební prohlášení daří naplňovat.

Volební program
Před dokončením je jedna z největších investičních akcí posledních let, a to vodovod a kanalizace v Brtvi za zhruba 50 milionů korun. Státní dotace je více jak 30 milionů korun. Vodohospodáři, kteří budou správci a následně majiteli kanalizace, akci podpoří částkou 9,5 milionu korun. Vodovod zůstane ve vlastnictví města. Investici provázela řada komplikací, nicméně do 15. října dojde k dokončení stavební části kanalizace a vodovodu a předání stavby.
Všechna uskupení vstupovala do voleb s tím, že podpoří modernizaci sportovního areálu. Ta byla zahájena 17. července. První etapa za 14,5 milionu zahrnuje výstavbu kabin, herny pro stolní tenis a nezbytné inženýrské sítě.

„Sice jsme požádali o dotaci, ale ta zřejmě nedorazí, takže máme připraveny vlastní zdroje," ujišťuje Deník Pavel Šubr. První etapa má být hotova za pět měsíců. Druhá zahrnuje vybudování dvou nových tenisových kurtů, dvou kurtů na plážový volejbal, dětské hřiště, zázemí pro tenisovou halu a nový systém závlahy sportovišť vodou z artéské studně se připravuje. Na akci za deset milionů korun se radnice chystá vypsat výběrové řízení.

V současné době se buduje u sportoviště parkoviště za zhruba pět milionů korun. Odstavná plocha bude sloužit i pro návštěvníky akcí v Bažantnici, parkování bude zdarma.

Před dokončením je stavba venkovního výtahu v domě s pečovatelskou službou za víc jak milion korun, dovybaveny budou technické služby.
Dotační program na vybavení dětských hřišť v mateřských školách byl dostupný i pro město. To obdrželo ze Státního fondu životní prostředí 1,5 milionu korun na úpravu dětského hřiště a zahrady v přírodním stylu v mateřské škole Lázně Bělohrad. Ze svého město vybuduje přístřešky a zvětší samotnou zahradu, kde vzniknou dva vodní prvky.

Radnice už má na stole první výsledky analýzy rizik na skládce v Horní Nové Vsi, kde měly být uloženy kyanidy. „Ve vzorcích z mělkých vrtů se nic nenašlo. Obdrželi jsme další výsledky, které rovněž kyanidy neprokázaly. Závěrečnou zprávu bychom měli získat v listopadu. Akce nebude stát Lázně Bělohrad žádné finanční prostředky," konstatuje Pavel Šubr.

Jeden z největších průšvihů
Dům čp. 28 na bělohradském náměstí před rekonstrukcí.Po opravě volá i dům v čele bělohradského náměstí, který by měl podle záměru radnice sloužit jako městský úřad. Radnice už má několik let připravený projekt na jeho rekonstrukci, nedaří se jí však získat dotační prostředky. Současný městský úřad je co se týče prostor naprosto nevyhovující.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz