Hořicko - Obce Hořicka - Nový Bydžov - Sociální pracovnice učí Romy normálně fungovat Sobota 20. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Sociální pracovnice učí Romy normálně fungovat

Pomáhá s řešením dluhů, hledáním práce nebo doučováním dětí. V terénu je jako doma.

Sedmitisícové město na řece Cidlině se už léta potýká se stejnými potížemi. Jak vyplývá z průzkumu názorů občanů Nového Bydžova, nejpalčivějším problémem je tu stále řešení romské otázky.
V Novém Bydžově žije 87 romských rodin, což je 5 % z celkového počtu obyvatel romského etnika. O členy této komunity od roku 2005 pečuje terénní sociální pracovnice Hana Stará. Její prací je nejen Romům pomáhat, ale i zajišťovat dobrou komunikaci mezi nimi a městem. „Problémy s romskou komunitou máme jako všude jinde,“ říká starosta Nového Bydžova Pavel Louda. „My jim potřebujeme vštípit hlavně základní návyky – ráno vstát, jít do práce, poslat děti do školy, platit nájem.“

Právě v tom tkví také část práce terénní sociální pracovnice v romské komunitě. Na základě pětiletých zkušeností je město s jejími výsledky víc než spokojené.

„Práce romské koordinátorky se zatím jeví jako jediná účinná praxe, jak Romy zapojovat do normálního života,“ potvrzuje starosta. „Také romské děti ji navštěvují samy a rády. Velkou roli v tom určitě hraje i naše nízkoprahové centrum,“ doplňuje Pavel Louda.

Centrum bylo otevřeno na začátku letošního roku a pro romské děti funguje nejen jako středisko volnočasových aktivit, ale také jako místo, kde se mohou svěřit se svými problémy. Nabízeno je jim zde i doučování. „Terénní práce považujeme za nejdůležitější součást romské integrace,“ říká vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Novém Bydžově Daniela Lusková. „Proto od roku 2011 bude stav terénních pracovníků posílen o jeden úvazek. Nový pracovník nastoupí hned v lednu a bude se zabývat zejména zdravotnickou a dluhovou osvětou a také problémovou romskou mládeží.“

Podle Daniely Luskové Romové vnímají potřebu poradenství více než většinová populace. Nejvíce je žádáno poradenství v dluhové problematice, hledání práce, v problémech s dětmi a mládeží, v jednání s úřady, v oblasti kariéry a bydlení. Z klasických sociálních služeb preferují Romové nízkoprahová centra pro děti a mládež a azylové domy.

Křehkou blondýnu její klienti vždy rádi vidí
Svoje klienty navštěvuje v jejich přirozeném prostředí. Povídá si s nimi doma, na ulici, v parku nebo u lékaře. Pomáhá jim, radí, řeší jejich problémy už pět let. To je terénní sociální pracovnice v romské komunitě v Novém Bydžově Hana Stará.

Co je vlastně přesně náplní vaší práce?

Je toho opravdu hodně, ale hlavní náplní mojí práce je poradenství a individuální pomoc. Například lidem vysvětluji úřední dopisy, které jim přijdou a oni jim nerozumějí. Pomáhám Romům vyřešit dluhovou problematiku, vyjednávám splátkové kalendáře, řeším exekuce.

Jaké je to nyní se zaměstnaností v romské komunitě?

To je v současné době ještě větší problém než dřív. Chodí za mnou spousta lidí, kteří opravdu pracovat chtějí. Těm pomáhám hledat práci třeba na internetu, připravuji je na přijímací pohovory. Bohužel ale mají většinou jen základní vzdělání, proto je v tomto ohledu naše úspěšnost poměrně malá.

Pracujete nejen s dospělými, ale věnujete se i dětem.
Přesně tak, moje práce je opravdu mnohotvárná. Pro děti máme v Novém Bydžově nízkoprahové volnočasové centrum „Do patra“, kde máme registrovaných 80 dětí ve věku do 15 let. Ty se sem chodí nejen bavit, také je tu třeba doučujeme .

Jak moc je vaše práce náročná po psychické stránce?

Tak určitě je náročná, ale mám vzdělání v oboru, takže vím, jak k ní přistupovat. Navíc se čtyřikrát ročně my, terénní sociální pracovníci, setkáváme a školíme. Zkušenosti si vyměňujeme i na krajských setkáních a určitě hodně důležité je i takové obyčejné popovídání si u kávičky s kolegy.

Cítila jste se při své práci s problémovými klienty někdy ohrožená?
S čistým svědomím můžu říct, že ne. Občas sice dojde na hlasitější výměnu názorů, ale to je asi tak vše.

Jsou ve vaší práci i dojemné okamžiky?
Stalo se mi, že chlapec, kterého jsem doučovala, mi po vysvědčení donesl kytičku. To pro mě mělo opravdu silný emocionální náboj.
KLÁRA NĚMEČKOVÁ