Hořicko - Obce Hořicka - Za hranicemi Hořicka - Území CHKO Český ráj je větší Středa 12. května 2021 
Za hranicemi Hořicka
 Český Ráj
 Dvůr Králové nad Labem
 Hostinné
 Hradec Králové
 Jaroměř-Josefov
 Jičín
 Jičínsko
 Nová Paka
 Nový Bydžov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.10.2002 - Redakce
Území CHKO Český ráj je větší
New Page 1

Ministerstvo životního prostředí,

100 10 Praha 10, Vršovická 65

tisková mluvčí Karolína Šůlová

tel.: 26712 2944, 724/102 406

fax: 27274 0271,  26731 1496

karolina_sulova@env.cz

 

Praha 14. října 2002

 

Tisková zpráva

 

 

Vláda schválila rozšíření CHKO Český ráj

 

Rozšíření nejstarší české chráněné krajinné oblasti – CHKO Český ráj – dnes na své schůzi na návrh Ministerstva životního prostředí schválila vláda. Uzavřela tak deset let trvající období intenzivního vyjednávání a příprav, jehož výsledkem je zdvojnásobení rozlohy chráněné oblasti. Český ráj je cenný pro svoje biologické, geologické a kulturní bohatství.

CHKO Český ráj byla vyhlášena na v roce 1954 na ploše 92 km2 v centrální oblasti Českého ráje. Její součástí se tak stalo například Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály nebo Trosky. Celá řada přírodně a kulturně cenných součástí Českého ráje, který má rozlohu více než trojnásobnou, než byla rozloha původní CHKO, však zůstala mimo chráněnou oblast. To se týká například Suchých a Prachovských skal, Maloskalska či Kozákova. Podle dnes přijatého nařízení vlády se CHKO rozšíří na 181 km2.

Kvalitní ochrany se tak dostane mimo jiné právě zmiňovaným skalním městům, která byla v minulých dnech díky iniciativě Sdružení měst a obcí Českého ráje navržena na seznam světového dědictví UNESCO. „Dnešní rozhodnutí vlády je pro úspěch této žádosti klíčově důležité,“ říká ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Intenzivní jednání s obcemi probíhalo několik let. Na dnešním úspěchu má proto podíl i bývalý ředitel Správy Chráněných krajinných oblastí ČR a současný poslanec František Pelc  a vedoucí Správy CHKO Český ráj Lenka Šoltysová.Při projednávání záměru zohlednili výhrady a připomínky obcí. Mimo hranice CHKO tak zůstalo katastrální území obcí Mladějov nebo Obořice či zastavěné části obcí Frýdštejn a Mírová pod Kozákovem.

Chráněné krajinné oblasti jsou zřizovány především pro ochranu zachovalého krajinného rázu, který mnohdy souvisí i se zemědělským nebo lesnickým obhospodařováním. Značka CHKO přitahuje také turisty. V současné době je v České republice 24 CHKO, programové prohlášení vlády počítá s vyhlášením dalších tří.

 

Karolína Šůlová

tisková mluvčí MŽP