Hořicko - Školy - Vznikne v Hořicích nové gymnázium? Čtvrtek 20. června 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Vznikne v Hořicích nové gymnázium?

V pondělí 24. února se v divadelním sále radnice konala beseda o záměrech zakladatelů Hořického gymnázia a netradičních formách středoškolského vzdělávání.

Debatovat přijeli také studenti z pražského gymnázia Přírodní škola se svým ředitelem a zároveň zakladatelem školy. Diskusním podvečerem provázel T. Feřtek ze společnosti EDUin.

Představitelé Hořického gymnázia informovali veřejnost o svých plánech a studenti Přírodní školy prezentovali svou školu. Zároveň se stali živým důkazem toho, co dokáže partnerský přístup k žákům. Diváky zaujali svou argumentací, vyjadřováním, přirozeností projevu, humorem.

Atmosféra v téměř zaplněném sále byla uvolněná a zájemci o tento typ vzdělávání se mohli přesvědčit, že i tak náročná škola, jakou každé gymnázium beze sporu je, může vypadat úplně jinak, než je běžné.

Ministerstvo na základě stanoviska kraje žádost o registraci čtyřletého gymnázia zamítlo, přestože ji rodičovská veřejnost formou petice dostatečně podpořila. Vypadá to, jako by se na požadavek či zájem občanů, nehledělo. Společenské změny jsou rychlé a je nutné, aby je školy reflektovaly. Přibývá vzdělaných a poučených rodičů, kteří formují pro školy jasná „zadání". Změny ve školství si jich tak přeje čím dál víc, stejně jako si je přejí žáci. Buď na to my učitelé zareagujeme a budeme školy a sebe měnit i my, anebo strčíme hlavu do písku s tím, že ono nějak bude…

A co na to státní instituce? Kraji se optimalizace středního školství v Hořicích nepovedla, a proto je už ve slučování škol opatrnější. Není tedy čas i na nápravu toho, co jsi, ty, Kraji, v Hořicích spískal? Neměl bys konečně brát také zřetel na to, co si lidé myslí a co si přejí? Sebral jsi nám před časem dobře fungující školu a učitelům v ní vzal chuť do práce. Nechceš tedy, Kraji, přestat už konečně hořické střední školství omezovat? Uděláš tím radost nejen mnohým žákům, rodičům a učitelům, ale nakonec i sám sobě. Vrátí se ti to, protože „Jak kdo zaseje, sklidí."

Šárka Šandová