Hořicko - Kultura - Malíř Vladimír Komárek se vrátil do Paky Pondělí 20. května 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Malíř Vladimír Komárek se vrátil do Paky

V Suchardově domě můžete po celé léto obdivovat výstavu obrazů Vladimíra Komárka.

Uvedl ji herec a malíř Jan Kanyza, který zmínil, že jeho krátký projev nebude hlubokomyslný pohled do nitra malíře. To nechává kunshistorikům. „O Vladimíru Komárkovi, bylo již řečeno a napsáno hodně, i to, že byl malířem oltářů útěchy, maloval o lidské slabosti, maloval o strachu z nebytí, to všechno je všeobecně známo. Vladimír se do všeobecné známosti dostal i jako vynikající společník s nesmírně laskavým humorem a skvělými mravy. Jaký byl Vladimír doopravdy, to je vidět z jeho obrazů," uvedl Kanyza, podle kterého bylo paradoxně Komárkovo „bavičství" obranou proti smutku.

„Jsem velice šťastný, že se znovu otevírá jeho výstava, za což je nutné poděkovat, zejména Komárkově ženě Růženě, jeho synům a také muzeu v Nové Pace, které nám znovu umožnilo s Vladimírem strávit krásné chvilky. A to, že ho máme rádi a že si ho vážíme říkám úmyslně, protože v našich končinách, tím nemyslím Novopacko, ale celou českou kotlinu, slezské příhraničí a moravskou rovinu, nám pro pochvalu a pro uznání nechybějí ani tak slova, jako spíš dobrá vůle. A to je nutno mít na paměti," ukončil své povídání Jan Kanyza.

Vernisáž oživily svým vystoupením na klavír Monika Chmelařová se svojí dcerou Anežkou, která zahrála na flétnu a zazpívala. Přítomní slyšeli v jejich podání skladby Cvrček houslista a Jaro.

Hned za dveřmi při vstupu do první výstavní místnosti najdou návštěvníci tablo s fotografií mistra, kde si mohou přečíst jeho životopis a rozsah díla, které zanechal. Mimo jiné se zde dozví, že se Vladimír Komárek narodil v roce 1928 v Hořensku u Semil a své mládí prožil na Slovensku v Hasprunce u Malacek. V roce 1939 se rodina přestěhovala do Nedvězí u Semil, kde žil až do své smrti, která přišla náhle v roce 2002. Po Odborné škole sklářské v Železném Brodě, ukončil v Praze roku 1954 studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Svoji tvorbu představil umělec na dvou stech autorských výstavách. Jeho díla vlastní pětadvacet českých i zahraničních galerií, zastoupen je například ve sbírkách Národní galerie v Praze a Moravské galerie v Brně. Svými grafikami vyzdobil Vladimír Komárek několik desítek knih. Mezi sběrateli jsou velmi populární jeho ex libris.

Vystavované obrazy, které zaplňují všechny tři výstavné prostory Suchardova domu, jsou typickými tématy autora s křesťanskou symbolikou a s jakoby prázdnými tvářemi postav s tichou atmosférou zdůrazněnou jemnými barvami. Svoji zvláštní ojedinělostí stojí za zhlédnutí.
Výstava bude otevřena každý den mimo pondělí v 8.30. – 12 hod. a ve 13-16 hodin až do 28. září.

Míla Pour


http://jicinsky.denik.cz/galerie