Hořicko - Kultura - Hračky a karty na vás čekají v packém muzeu Pondělí 20. května 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hračky a karty na vás čekají v packém muzeu

V pátek v 17 hodin proběhne v novopackém Suchardově domě vernisáž, věnovaná hře jako prožitku i hádance. Ve velké výstavní síni se otevře výstava Kouzlo dřevěné hračky a v malé výstavní síni se setkáme s karetními listy v rámci výstavy Čertovský mariáš aneb čerti na hracích kartách. Obě expozice si můžete prohlédnout do 15. září.

Kouzlo dřevěné hračky vychází ze zdejší paměti krajiny a je to příběh, který započali bratři Válkové založením továrny na jejich výrobu ve dvacátých letech minulého století v Nové Pace. Hračky se tam rodily díky návrhům malíře a pedagoga Josefa Jelínka a putovaly z Novopacka do celého světa. Po roce 1948 se počin bratří Válků stal základem národního podniku Tofa. Dnes na tuto tradici nepřímo navazuje Detoa Albrechtice a.s. v Jizerských horách a výroba tradičních dřevěných obrázkových kostek Dino Topa s.r.o. ve Staré Pace. Všechny výrobce spojuje přírodní materiál dřevo, který na rozdíl od jiných materiálů umocňuje i vzhled hračky. „Doplněné to celé bude o filmovou projekci, tvůrčí dílnu a o prodej dřevěných hraček,“ upozorňuje Ivo Chocholáč.

Výstavu karet Kateřiny Krausové uvede vedoucí Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý a budou vedle packých karet pokřtěny i Čertovské karty, a to Danielou Winterovou.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz