Hořicko - Obce Hořicka - Mlázovice - Mlázovice řeší, z čeho zaplatí vysokou ztrátu domova důchodců Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Mlázovice řeší, z čeho zaplatí vysokou ztrátu domova důchodců

Zažehnat hrozbu nedostatku peněz na provoz domova důchodců se zatím bezvýsledně snaží zdejší radnice. Na zajištění chodu sociálního zařízení bude do konce roku chybět asi jeden a půl milionu korun, což je suma, o kterou ministerstvo práce a sociálních věcí pokrátilo letošní dotaci na ústavní péči v Mlázovicích. Její další provoz tak může být ohrožen.

„Situace je opravdu kritická, protože předpokládaná ztráta dosahuje asi jednoho a půl milionu korun, které nám budou chybět na pokrytí provozních nákladů domova důchodců,“ potvrdil mlázovický starosta Tomáš Komárek. „Pokud zařízení nemá ze dne na den skončit, tak se o obyvatele domova musí někdo postarat. I kdybychom chtěli, není v našich silách ztrátu uhradit.“

Žádný konkrétní výsledek nepřineslo ani první jednání s vedením Královéhradeckého kraje, které se uskutečnilo koncem minulého týdne. „Bohužel žádným výstupem schůzka neskončila. Další jednání je plánováno na květen v Jičíně, kterého se zúčastní poskytovatelé sociálních služeb na Jičínsku,“ poznamenal starosta.

Podle Komárka je problém financování domova důchodců kritický, protože obec nemá žádné rezervy, z nichž by bylo možné ztrátu dorovnat. „V systému chybí výrazně přes milion korun a dosud není jasné, kde se tyto peníze podaří získat, kdo to doplatí. Pro samotný městys Mlázovice je tenhle problém neřešitelný. Města typu Jičín, Nová Paka nebo Hořice mohou se skřípěním zubů omezit výdaje v rámci jiných rozpočtových kapitol, ale my nemáme co seškrtat, situace je tedy opravdu velmi vážná,“ líčí starosta.

Jak zdůraznil, obyvatelé domova důchodců potřebují každodenní péči, včetně například stravování a řady dalších poskytovaných služeb.

„Stav je urgentní, my nemůžeme čekat, jak se bude situace vyvíjet až ke konci roku. Přitom v našem zařízení jsou ubytovaní jen dva nebo tři občané z Mlázovic, dalších více než padesát klientů je z jiných míst celého kraje. Mlázovice tak vlastně řeší, a hlavně financují sociální služby za desítky jiných obcí, a to přece nemá logiku, takhle to nemůže jít dál,“ vyzdvihuje Komárek. (jn)