Hořicko - Obce Hořicka - Holovousy - Výstavba výzkumného ústavu v Holovousích ohrožena Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Výstavba výzkumného ústavu v Holovousích ohrožena

Unikátní projekt na budování nového pracoviště pro ovocnáře v Holovousích je v závěrečné fázi, problém je pouze s odkupem pozemků.

Rekordní evropská dotace 750 milionů korun na výstavbu nového moderního centra pro výzkum, vývoj a šlechtění zněla pro zdejší Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. (VŠÚO), který sídlí v chátrajícím holovouském zámečku, jako pohádka, ta však kvůli jediné ženě nemusí končit dobře.S projektem uspěli v Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace, 85% nákladů uhradí EU, zbylých 15% půjde z národních zdrojů. Všechny náležitosti k získání dotace jsou v pořádku, jednání také probíhají podle předpokladů, v závěrečné fázi ještě zbývá doplnit vlastnictví pozemků. A právě zde se vyskytl zádrhel, který realizaci výstavby výrazně komplikuje.

Místo, kde má nový „výzkumák“ stát, se skládá z pozemků, které patří pěti vlastníkům. Čtyři z nich přistoupili na podmínky VŠÚO a jsou ochotni parcely odprodat, pátá majitelka se ale brání. „Žena vlastní 50% majetku rodiny Malinských, kterým patří například i zdejší zámek, kde zatím sídlíme, a diktuje si podmínky. Musíme od ní odkoupit celý její podíl v hodnotě desítek milionů, jinak nám parcelu neprodá. Na to však nemáme, peníze z dotace na výkup použít nemůžeme. Jednání jsou nepříjemná a navíc o to komplikovanější, že majitelka žije v Holandsku,“ informuje nás ředitel VŠÚO Jaroslav Vácha.

Situace je vážná. Pokud se jim vlastnici nepodaří získat na svoji stranu, třičtvrtěmiliardový projekt může být ohrožený. ,,Doufáme, že budeme úspěšní. Pokud ne, hledáme ještě jiné cesty. Nové výzkumné pracoviště ovocnářské by zvýšilo prestiž jak Hořicka a kraje, tak i celé České republiky, protože jsme jediným ústavem, který se výzkumem a šlechtěním ovoce zabývá,“ dodává Jaroslav Vácha. Kromě nesporného zviditelnění nabídne centrum i řadu pracovních míst.

Z téměř třicítky projektů, které se o dotace ucházely, byl ten holovouský výjimečný. Už třeba z toho důvodu, že na listině vybraných žadatelů byla vedle Holovous velká města jako Brno, Ostrava, Olomouc či Zlín. ,,Další zajímavostí je, že většina z nich byly vysoké školy. My jsme eseróčko,“ zmínil jednatel ústavu Václav Ludvík.

 Kdyby celá záležitost přece jen skončila happyendem. jak bude nový komplex vypadat? V blízkosti fotbalového hřiště vyroste nová budova s laboratořemi a pracovnami o rozloze 30×40 metrů, a moderní skleník. Dále budou vystavěny garáže pro techniku či sklad obalů. Na rekonstrukci čeká sklad ovoce. Peníze z dotace by šly ale také do nového vybavení a do startovacího výzkumného programu.


Autor: Tereza Černá