Hořicko - Obce Hořicka - Holovousy - Ovocnáři si postěžovali: v sadech chybí voda Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Ovocnáři si postěžovali: v sadech chybí voda

Prořez ovocných stromů vrcholí. Mírná zima letos ovocnářům přála, práce v terénu nestěžovaly ani třeskuté mrazy, natož sněhové vánice. Co se však ukazuje jako velký problém, je hrozba sucha.

Ovocnář Petr Kareš se zabývá pěstováním ovoce na Ostroměřsku. Jeho firma zaměstnává tři pracovníky a obhospodařuje 10 hektarů třešní, 3 hektary meruněk, 15 hektarů jablek. Dále sady švestek a hrušek.

„S prořezem jsme zhruba na polovině, všechno chceme zvládnout do konce března. Stromy se zatím tváří slibně, mají nasazeno na květ, pupeny jsou zavřené. Pokud bude přes den 10 až 15 stupňů a v noci kolem nuly, tak by nemělo dojít k nějakému zrychlenému nástupu. Samozřejmě mohou přijít silné mrazy jako v roce 2011, kdy květy pomrzly," připouští Petr Kareš.

Co je v současnosti největší hrozbou pro pěstitele, tak to je sucho. Povrch půdy je vyschlý, vlhko je až v hloubce 20 centimetrů. I když si stromy dokážou vodu natáhnout, déšť je potřebný jako sůl. „Pokud nebude pršet, budeme nuceni použít kapkovou závlahu," vidí jediné možné řešení zkušený sadař.
Ptáme se na odbyt komodit. S ním prý nemají v Ostroměři výrazné potíže. Část úrody obchodují přes odbytové družstvo, což jim usnadňuje práci. O třešně mají odběratelé zájem, ale musí být kvalitní a velikosti 30 mm, popraskané a menší se na pult nedostanou.

„Řešíme to rozšířením zpracovatelské linky, švagrová vyrábí domácí mošty i z třešní, připravujeme výrobu třešňových povidel," popisuje Petr Kareš zpracování méně kvalitních peckovin. Možnou cestu nabízí i drobný prodej. „Otevřeli jsme farmářský obchod a chceme nabízet nejen naše ovoce, ale také mléčné a masné výrobky. Zájem o regionální produkty roste," dělí se s námi o své zkušenosti.

Bašnické jabloňové sady na 60 hektarech má na starosti Petr Cerman. „Prořez dělá osm lidí, navíc k tomu třídí ovoce. Ideální termín na dokončení zimního prořezu je 25. březen, takže věřím, že při příznivém počasí vše zvládneme."

Stromy zimu přečkaly bez poškození. Úroda by mohla být podle odhadu ovocnáře letos průměrná. „Samozřejmě, že vnímáme srážkový deficit, který je zapřičiněn nedostatkem sněhu. V bříšťanském sadu máme závlahu a jinak uvidíme," vyjadřuje se Petr Cerman k současnému nedostatku vláhy. Upozorňuje nás, že na skladě mají v Bašnicích ještě 140 tun jablek, odrůdy Idared, Jonagold a Golden tu jsou k dostání každou středu.

Tajemník Ovocnářské unie České republiky Roman Chaloupka přiznává otevřeně, že průběh roku není příliš optimistický. Chybí zimní vláha, ze které rostliny na jaře čerpají. Sucho mohou umocnit ještě jarní mrazy, stromy bez dostatku vody jsou k nižším teplotám citlivější. Zatím je všechno v pořádku, žádná škoda nenastala," konstatuje.

Roman Chaloupka poukazuje na fakt, že nedostatek vláhy má negativní vliv i na výsadbu mladých stromů.
„Pokud mají stromy nedostatek vody, jsou ve stresu, ublížit jim pak může i mnohem menší mráz, než když jsou v kondici. Nejnáchylnější jsou meruňky, třešně, pak jabloně," doplňuje.

Připomíná, že vlivem mírné zimy bude na dřeviny silnější infekční tlak a ochrana ovocných stromů tak bude náročnější a tím i samozřejmě dražší.

Autor: Iva Kovářová