Hořicko - Obce Hořicka - Miletín - Rozhledna na Zvičině se zase točí Neděle 24. září 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.7.2010 - www.mfdnes.cz
Rozhledna na Zvičině se zase točí

Populární podkrkonošská rozhledna je od letošní letní sezony opět přístupná veřejnosti. Na rozdíl od nedalekého Kozince ale výhled na Krkonoše zakryly stromy. Lidé vidí k Hradci, Liberci a na Miletínsko.

Lidé, kteří vystoupají k Raisově chatě na Zvičině, se mohou po desítkách let opět rozhlédnout z její otáčivé kopule. Provozovatel známé turistické "občerstvovny" vyměnil skleněná okna, opravil otočný mechanismus a kdysi populární podkrkonošskou rozhlednu od letošní letní sezony opět zpřístupnil veřejnosti.
„Rozhledna byla uzavřena nejméně pětadvacet let. S opravami jsme začali vloni a letos jsme do ní pustili první turisty. Jediné, co nám zatím chybí, je dalekohled. Ale i ten se určitě pokusíme sehnat,“ uvedl provozovatel Raisovy chaty Tomáš Stuchlík.
Turisté mohou nově otevřenou rozhlednu na Zvičině navštívit vždy od středy do neděle mezi 11. a 22. hodinou, kdy je Raisova chata v provozu. Vstup do otočné kopule stojí 20 korun.
„Rozhledna bude přístupná minimálně od června do září, kdy bude otevřena restaurace,“ informoval Stuchlík.
Za dlouhé uzavření rozhledny na střeše Raisovy chaty mohl především její špatný technický stav, ale svoji roli určitě sehrálo i to, že ji na severu přerostl vysoký les, který brání ve výhledu na nejatraktivnější panorama Krkonoš.
„Ale směrem na Hradec Králové, Liberec nebo Miletín stále vidět je, a tak její opětovné otevření určitě smysl má,“ tvrdí Stuchlík.
Zvičina svojí nadmořskou výškou 671 metrů a především výraznou výškovou převahou nad okolím dominuje celému Podkrkonoší. Od roku 1706 její siluetu dotvářel jen kostelík zasvěcený svatému Janu Nepomuckému. Turisté se o vrchol Zvičiny začali více zajímat až koncem 19. století. To podnítilo místního hospodáře Josefa MacákaPatzelta, aby na svém pozemku v roce 1891 postavil jednoduchý dřevěný hostinec. V roce 1900 získal vrcholovou chatu do svéhomajetku Klub českých turistů a začal ji rozšiřovat a zvelebovat. Na vyhlídkovou věž s unikátní otáčivou prosklenou nástavbou mohli první zájemci vystoupat v roce 1926.

Na Kozinci je otevřeno jen v sobotu odpoledne
Milovníci dalekých výhledů mohou přes léto navštívit rovněž rozhlednu na Kozinci nad obcí Vidochov u Nové Paky, která sice stojí už šest let, ale turistům byla zpřístupněna teprve vloni. Konstrukce s vyhlídkovou plošinou totiž patří jednomu z mobilních operátorů a dlouho ji neměl kdo provozovat. Průlom nastal až ve chvíli, kdy se na pronájmu vysílače dohodl s majitelem celostátní Klub přátel rozhleden.
„Plný kruhový rozhled z Kozince s výhledem na Sněžku je opravdu parádní. Proto budeme i letos rozhlednu vlastními silami provozovat každou sobotu od 12 do 17 hodin,“ informoval místopředseda klubu Pavel Gejdoš.
Na rozdíl od loňska ale nebude Kozinec otevřen jen do poloviny, ale až do konce září. „Vloni na vyhlídkovou plošinu vystoupalo asi 300 dospělých a 150 dětí. Letošním prodlouženým otevřením chceme dát příležitost i dalším zájemcům,“ dodal Gejdoš.
Rozhlednu najdou zájemci na vrchu Kozinci asi půldruhého kilometru severozápadně od Vidochova na hlavním silničním tahu z Prahy do Krkonoš na pomezí Královéhradeckého a Libereckého kraje. Pětapadesát metrů vysoký ocelový vysílač má ve výšce 33 metrů vyhlídkovou plošinu, ze které je za příznivého počasí vidět Krkonoše, Orlické hory, Ještědsko-kozákovský hřbet i Zvičina.

Ivan Truhlička
hbr>