Hořicko - Obce Hořicka - Miletín - Místo travních sekaček využijí v Miletíně ovce Neděle 4. prosince 2022 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Místo travních sekaček využijí v Miletíně ovce

Louky na špatně dostupných lokalitách začnou příští rok v Miletíně udržovat ovce, které tak nahradí travní sekačky. Radnice si slibuje, že menší stádo zvířat ulehčí práci lidem a městu ušetří peníze. Navíc by prý mohlo zvýšit zájem návštěvníků o výlety do okrajových částí Miletína, kterými prochází třeba nedávno vybudovaná naučná stezka po stopách Karla Jaromíra Erbena.

„Zejména v okrajových částech města se nachází poměrně dost zatravněných pozemků, které jsou pro techniku velmi špatně přístupné, proto nás napadlo, že bychom tam místo sekaček mohli vypustit stádo ovcí, které by trávu spásaly stejně, jako to bylo kdysi běžné,“ říká miletínský starosta Miroslav Nosek.

Zastupitelé v minulých dnech naprostou většinou hlasů schválili nákup tří ovcí vřesových, které ještě do konce října doplní beran. Stádo by se tak mělo rozrůstat a radnice předpokládá, že nové přírůstky z vlastního chovu začne časem prodávat dalším zájemcům.

„Údržba krajiny v těžce přístupných terénech je náročná a nasazení techniky je poměrně drahé. Dá se říct, že výdaje na nákup ovcí vyšly v podstatě na stejné peníze jako náklady na jedno sečení. Jednoduše si lze spočítat, že se nám investice rychle vrátí, uvedl starosta.

Jak sám Nosek podotýká, nejde o úplnou novinku, stejný nápad se už dříve s úspěchem ujal mezi jinými městy a obcemi. Stáda ovcí či koz pravidelně vyhánějí na stráně a pastviny také vesnice v Krkonoších, na Vysočině nebo i některé městské části v Praze, kde v poslední době spásaly travní porost také krávy. Ochranáři tvrdí, že pastva je k přírodě šetrnější, tento přirozený způsob údržby krajiny podle nich pomáhá s rekultivací travin a návratem původních rostlin a na rozdíl od sekaček neničí třeba hnízda bažantů, ptáků a zajíců.

Miletín si vybral ovce vřesové, které jsou prý na chov nenáročné. Jde o takzvané hrubovlnné, krátkoocasé skromné plemeno, které pochází ze severovýchodního Německa a svůj původ odvozuje od muflona. Po staletí je chováno na chudých, písčitých půdách vřesovišť, v Česku se první stáda vřesových ovcí objevila před deseti lety.

V současné době jsou zvířata na zimovišti u miletínského starosty, a nejpozději do jara, než město vyžene stádo na pastvu, nechá radnice zatravněné plochy oplotit. „Za tímto účelem použijeme jednoduché a lehké oplocení. Pro naše potřeby by mohlo stačit stádo v počtu kolem deseti kusů, a další jehňata pak budeme moci prodávat. Nejen že nám ovce ulehčí práci a ušetří finance, ale přes léto by mohly být i atraktivním zpestřením a lákadlem pro turisty, zejména v okolí naučné stezky Karla Jaromíra Erbena,“ míní Nosek.

Krajské svazy chovatelů ovcí a koz poukazují, že trend návratu ovcí na tuzemské pastviny pokračuje už několik let, stáda o několika kusech si v posledních letech pořizují i drobní chovatelé, často právě kvůli úsporám na benzinu do sekaček. (jn)