Hořicko - Sport - Šachy - Mistryně ČR v šachu je z Hořic ! Pátek 24. března 2023 
Sport
 300 zatáček G.Havla
 90 let fotbalu v Hořicích
 Aeroklub Hořice
 Aikido
 Sršni Hořice -florbal
 Florbal
 Fotbal
 Fotbalové výsledky >>>
 Jezdectví
 Karate
 Kulturistika >>>
 Ping-pong
 Šachy
 Tenis
 Turistika >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
16.3.2009 - šachový oddíl
Mistryně ČR v šachu je z Hořic !

V týdnu od 7. do 14.března 2009 hostil hotel Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou nejlepší mladé šachisty a šachistky z celé ČR. O mistrovský titul zde bojovalo na dvě stě chlapců a dívek. Další stovka těch, kteří se do mistrovských kategorií neprobojovali, změřila své síly mezi sebou a s dospělými v Openech.

Barvy Jiskry Hořice hájili v kategorii chlapců do 16 let Michal Šrejber, mezi čtrnáctileté chlapce se probojoval Tomáš Kraus a s dívkami do 14 let si přijela zahrát Eliška Johnová. Ve FIDE Openu sbírali zkušenosti Jakub Šafařík a Petr Tázlar, kteří, ač herně převyšují většinu dospělých v okolí, se do mistrovských kategorií neprobojovali.
Ve většině mistrovských kategorií vyhráli favorité, žádný z nich však nebyl zcela suverénní a někteří zůstali dokonce hluboko v poli poražených. Vyhrát se totiž snažili všichni, a každý, kdo se do finále probojoval, již o šachu něco ví. Většina pracuje pod vedením špičkových trenérů.

Michal Šrejber po slabší první polovině dobře finišoval a celkové sedmé místo s pěti body je velice slušné.

Tomáš Kraus měl slibný začátek, nešťastné prohry v šestém a zejména pak posledním kole způsobily jeho propad na konečné deváté místo. Být devátý nejlepší v republice, když štěstí stálo jednoznačně na straně soupeřů, není až tak špatné.

Elišce se závěr, na rozdíl od Tomáše, vydařil. Po dvou partiích, ve kterých stálo štěstí na straně jejích soupeřek byla s půl bodem ze dvou sedmnáctá a málokdo čekal, že ještě výrazněji promluví do pořadí. Skupina D 14 byla však snad nejvyrovnanější ze všech. Vedoucí hráčky kolo za kolem ve vzájemných partiích ztrácely svůj náskok a po sedmi kolech již byla Eliška třetí s jednobodovou ztrátou na vedoucí Terezku Rohovskou. V dramatické vzájemné partii osmého kola ji porazila a pootevřela si cestu ke stupňům vítězů. Stále však byla na pomocné hodnocení druhá a v případě prohry v posledním kole mohla být i pátá.

Partie devátého kola byla ze všech nejtěžší. Tři hráčky bojovaly o celkové prvenství až téměř do pádu praporku. Terezka chybovala ve výrazně lepší pozici a prohrála. Eliška odvracela prohru na čas s pouhými dvěma sekundami na displeji. Nenechala se zlákat vidinami celého bodu při uplatňování výhody a zkušeně dovedla partii do remízy, která pro ni znamenala titul.

Jakub získal ve FIDE OPENu 4 body, Petr 3,5 a obsadili místa uprostřed startovního pole.

Mnohem cennější než body či umístění však jsou zkušenosti načerpané při partiích i následných rozborech. Doufejme, že je zúročí již v dubnu, kdy se v Mostě zúčastní s družstvem Jiskry Hořice finále Extraligy dorostu.

Všem gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.