Hořicko - Sport - Šachy - Hořičtí šachisté jsou v druhé lize! Neděle 2. dubna 2023 
Sport
 300 zatáček G.Havla
 90 let fotbalu v Hořicích
 Aeroklub Hořice
 Aikido
 Sršni Hořice -florbal
 Florbal
 Fotbal
 Fotbalové výsledky >>>
 Jezdectví
 Karate
 Kulturistika >>>
 Ping-pong
 Šachy
 Tenis
 Turistika >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
29.4.2002 - Redakce
Hořičtí šachisté jsou v druhé lize!

Družstvo mužů hořického šachového oddílu startuje posledních sedm let v soutěži „Divize E“. Našimi soupeři jsou osmičlenné týmy z regionů Liberec, Semily a Trutnov.

V předchozích letech jsme procházeli soutěží se střídavými úspěchy, kdy jsme sice byli schopni potrápit favority , ale také ztratit body se slabšími soupeři. Proto bylo našim cílem udržet se v soutěži a pokusit se obhájit loňské třetí místo.
Pro sezónu 2001/2002 jsme tým složili z mladých, nadějných a starších, zkušených hráčů.

Začátek soutěže byl již tradičně trochu těžkopádný a po prvních pěti podzimních kolech bylo naše družstvo se sedmi body na pátém místě, když jsme v prvním kole trochu se štěstím zvítězili nad družstvem Rokytnice 4,5 : 3,5 a ve druhém remizovali s favorizovanou Bižuterií Jablonec 4 : 4. Ve třetím kole jsme porazili nováčka soutěže HSM Trutnov 5 : 3, pak jsme ale v oslabené sestavě prohráli v Liberci 3,5 : 4,5. V pátém kole jsme 9.12.2001 hostili silné družstvo Nové Paky a v něm, jak se později ukázalo, se poprvé lámal pověstný chléb. Do zápasu jsme nastoupili v základní sestavě a soupeře jsme až překvapivě snadno přehráli poměrem 6,5 : 1,5.

V novém roce se pak projevila stoupající forma a hlavně vyrovnanost družstva a v dalších kolech jsme jasně přehrávali další soupeře. Nové Město pod Smrkem 6 : 2, Tanvald 4,5: 3,5 a Lomnici 5 : 3.Nečekaně vysokým vítězstvím 7 : 1 s Jičínem v devátém kole jsme se dostali na první místo tabulky, které jsme v posledních dvou kolech potvrdili vítězstvími nad Trutnovem 6 : 2 a Dvorem králové 5 : 3. 
Sedmnáctý březen 2002 se tedy zapíše do osmdesátileté kroniky hořického šachového oddílu jako den vynikajícího úspěchu – den postupu do druhé národní ligy.


Konečná tabulka DIVIZE E
 

  1. TJ Jiskra Hořice A 11 9 1 1 57 19
  2.  Bižuterie Jablonec n.Nis. A 11  7 4 0 54 18
  3.  TJ Dvůr Králové A 11  6 3 2 51 15
  4.  Šachklub AD Jičín A 11 6 1 4 46,5 13
  5.  Desko DDM Liberec B 11 5 3 3 46,5 13
  6.  TJ Spartak Rokytnice n.Jiz. A 11 4 4 3 48 12
  7.  TJ Jiskra Tanvald A 11 5 2 4 47 12
  8.  TJ Lomnice n.Pop.A 11 5 1 5 44 11
  9.  TJ Sokol Nová Paka A 11 4 3 4 44 11
10.  DDM Lokomotiva Trutnov A 11 2 1 8 43,5 5
11.  TJ Textilana N. M. p. Smrkem   11 1 1 9 36 3
12.   HSM Trutnov A 11 0 0 11 29,5 0


Hráči a jejich výsledek

1. šachovnice Ondřej Kořínek
Mladý, teprve sedmnáctiletý , ale již velmi dobře hrající dorostenec, který sbíral první zkušenosti mezi nejsilnějšími hráči soutěže. V prvních kolech tak trochu zaplatil nováčkovskou daň, když ztratil nadějně rozehrané partie. Postupně se ale rozehrál a získal 4 body z deseti utkání. 
2. šachovnice ing. Martin Dušek 
Náš jediný hostující hráč z Lázní Bělohradu, jeden z nejsilnějších hráčů v soutěži. Svým přehledem dokázal podržet družstvo v nejtěžších chvílích a získal 7 bodů z deseti utkání.
3. šachovnice ing. Aleš Šedivý 
Náš nejzkušenější hráč, který byl členem ligových družstev v Praze a Hradci králové a je trvalou oporou našeho týmu.
4. šachovnice Mgr. Ctirad Matonoha 
Mladý, talentovaný hráč, muž železných nervů, který dokáže propočítat spousty složitých variant. Svým útočným stylem zdolal již mnoho kvalitních soupeřů. Získal 6,5 bodu z deseti utkání.
5. šachovnice Lukáš Fikr 
Další mladý, 22 letý hráč s velmi dobrými znalostmi strategie šachové partie, který potvrdil své ambice a byl oporou týmu. Získal 7,5 bodu z jedenácti utkání.
6. šachovnice René Baláž 
Velmi silný hráč, který v šachu hledá své vlastní cesty a poctivě se připravuje na své soupeře. Byl naší „tutovkou“ když ani jednou neprohrál a získal 7,5 bodu z devíti utkání.
7. šachovnice Vladimír Luštinec 
Kapitán družstva. V zápasech nenašel přemožitele, uplatňoval zkušenost a bojovnost a získal 7,5 bodů z deseti utkání.
8. šachovnice Pavel Kos 
Další zkušený hráč. Volný čas se snažil dělit mezi své dva velké koníčky – muziku a šachy.To poznamenalo jeho formu a nedařilo se mu tak, jek by si přál. Získal jeden bod z pěti utkání.

náhradníci: 
Ladislav Kašpar 
Velmi dobrý a obětavý hráč, který nastupoval i za „B“ družstvo. Získal 5,5 bodu z devíti utkání.
Pavel Paroulek
Mladý hráč, který sbíral zkušenosti a předvedenou hrou prokázal že je na dobré cestě platným členem týmu. Získal 1,5 bodu ze tří partií.
Jiří Bukvic 
Zkušený hráč, který přehrával soupeře zkušeností, klidem a přehledem. Získal 3,5 bodu ze čtyř utkání. 

Na úspěchu se také podíleli Otakar Dousek, hráč „B“ a „C“ týmu, který pečlivě zpracovával výsledky soutěže a analyzoval sehrané partie počítačovým šachovým programem a Jaroslav Krejcar , hráč „B“ a „C“ týmu, který se vzorně staral o občerstvení při tréninku a zápasech. Dík patří také všem dalším členům oddílu, kteří při tréninku a taktických rozborech pomáhali udržet bojovnou náladu a týmového ducha oddílu.
Celou sezónu pak šachisté zhodnotili po posledním zápasu na mimořádné členské schůzi v restauračním zařízení, kde hráči v přípitku vzpomněli na předchozí generace hořických hráčů a předseda oddílu poděkoval všem za vzornou reprezentaci.

Stejně úspěšní jako dospělí jsou také žáci našeho oddílu, kteří pod vedením Mgr. Jiřího Johna rostou ve velmi dobré hráče.
V přeboru regionu Hradec Králové bojuje naše žákovské družstvo o první příčku s týmem Rychnova. Žáci také úspěšně bojovali na turnajích jednotlivců v Kopidlně, Novém Bydžově a Hořicích a velmi dobře si vedou i v etapové soutěži Hradecká liga. Mladší žáci ze Zš Daliborka vybojovali právo postupu do republikového finále přeboru škol v Přerově, kde vybojovali 2. Místo a stali se vicemistry republiky.

Hlavní cíle, které jsme si pro příští rok stanovili je udržet ,A, družstva dospělých v druhé lize, zkvalitnit trénink a pokračovat ve výchově mládeže, protože jako všude i šachu platí, že dobré výsledky nepřijdou jen tak, ale že pro úspěch a budoucnost je potřeba odvést poctivou práci.

Ještě jednou děkuji touto cestou všem, kteří se podíleli na letošní úspěšné sezóně.

Předseda oddílu Vladimír Luštinec