Hořicko - Sport - 90 let fotbalu v Hořicích - Historie kopané v Hořicích Neděle 2. dubna 2023 
Sport
 300 zatáček G.Havla
 90 let fotbalu v Hořicích
 Aeroklub Hořice
 Aikido
 Sršni Hořice -florbal
 Florbal
 Fotbal
 Fotbalové výsledky >>>
 Jezdectví
 Karate
 Kulturistika >>>
 Ping-pong
 Šachy
 Tenis
 Turistika >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Historie kopané v Hořicích
Již více než devadesát let se hraje v Hořicích v Podkrkonoší organizovaná kopaná. Přesně 26. dubna 1910 totiž vzniká v tomto městě první fotbalový klub. A velmi zajímavým způsobem. Tehdejší cyklistický klub byl totiž přeměněn na Sportovní klub českých velocipedistů (SKČV), v jehož rámci vznikají oddíly tenisu, atletiky, zimních sportů a také kopané. Půl roku nato mají také fotbalisté první hřiště. Bylo umístěno vedle Smetanových sadů a zatímco místo, kde se v Hořicích fotbal hrál, se během devadesáti let změnilo, klubové barvy zůstaly dodnes stejné. Už před devadesáti lety se hořičtí fotbalisté stejně jako dnes oblékali do černé a bílé.

Období mezi dvěma světovými válkami přinesl hořické kopané vznik nových klubů. Ještě v roce 1918 vzniká SK, o osm let později RH, v roce 1933 Sparta, která od roku 1935 do roku 1941 hraje na hřišti u Věže samostatnosti. V roce 1941 se SK a Sparta slučují a dva kluby existují i v prvních poválečných letech. S odlišnými názvy. Při výrobních závodech totiž byly zakládány dobrovolné sportovní organizace a tak vedle sebe v Hořicích působí Spartak THZ Hořice a Jiskra Mileta Hořice. A aby toho nebylo málo, v roce 1952 obnovuje svoji činnost RH. Období tří klubů vedle sebe končí v roce 1958, kdy se všechny tři slučují právě pod RH. Ta se později přejmenovala na Spartak a v roce 1969 na samostatný Sportovní klub (SK). Poslední změnou, kterých si hořická kopaná během svého vývoje užila více než dost, je zatím rok 1972, kdy se SK stal součástí TJ Jiskra Hořice, což trvá dodnes.

Řada klubů a neustálé změny byly možná jednou z hlavních příčin, proč se v tak velkém městě, jakým Hořice jsou, nikdy nehrála významnější celorepubliková soutěž. Převážně se v Hořicích chodilo na krajskou 1. A třídu, ale například v sedmdesátých letech také pouze na okresní přebor. Až konec tohoto desetiletí přinesl vzestup. Postupy vyvrcholily v roce 1986 účastí v tehdejším krajském přeboru, ale v roce 1988 se již opět hrálo o dvě třídy níž, v 1. B třídě. V roce 1991 se v Hořicích slavil postup do 1. A třídy, o sedm let později do oblastního přeboru, kde se však mužstvo udrželo pouze jediný rok. Nyní tým mužů působí v severní skupině 1. A třídy.

Mužstva TJ Jiskry Hořice hrají nyní svá utkání na hřišti na Gothardě. To vzniklo v roce 1931 a v první polovině devadesátých let bylo zatravněno. Zároveň bylo vybudováno tréninkové škvárové hřiště.

Fotografie pořízené u příležitosti 90.let kopané v Hořicích
Stará garda Muži Dorost
Starší žáci Mladší žáci Přípravka
Elévové