Hořicko - Historie - Pozoruhodná socha Sv. Anežky Čtvrtek 20. června 2024 
Historie
 Domov v kopcích
 Osobnosti Hořicka


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.6.2011 - různé zdroje
Pozoruhodná socha Sv. Anežky

Poklepáním myši na obrázek se obrázek zvětší V sobotu 28.5.2011 se v golfovém areálu v Myštěvsi konala slavnost při níž Mons. Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český posvětil sochu sv. Anežky Přemyslovny a na zámku odhalil pamětní desku vězněným kněžím. „Smyslem slavnosti je připomenout, že ve zdejším zámečku naší rodiny byli v padesátých letech internováni Josef Beran, arcibiskup pražský, Josef Hlouch, biskup českobudějovický, Karel Skoupý, biskup brněnský, a Robert Pobožný, biskup rožňavský,“ uvedl profesor Petr Piťha.
Hořicko doplňuje, že zde byla internovaná po smrti manžela i Marta Gottwaldová.

Akce se zúčastnilo mnoho významných hostů a důstojnost jí také dodala čestná hradní stráž, kterou k poctě vězněných postavil pan prezident Václav Klaus.

Socha svaté Anežky České byla vztyčena při 800. výročí jejího narození. Výška zdařilé sochy je dva a půl metru, stylizovaná postava vystupuje z trojbokého hranolu, který zdobí jemně zpracované erby Čech, Moravy a Přemyslovců. Socha sv. Anežky byla vyhotovena sochařskou školou v Hořicích a její autorkou je Alena Kubcová, studentka 4.ročníku. Její dílo obstálo ve studentské soutěži v konkurenci dalších 50 sochařských děl. „Ztvárnila jsem Anežku v obyčejné kápi bez drapérie, protože ona dala přednost obyčejnému a skromnému životu. Snažila jsem se, aby socha působila čistě a vyjadřovala čistotu duše svaté Anežky," popisuje svůj záměr autorka, která si ocenění velmi váží.