Hořicko - Historie - Osobnosti Hořicka - Zemřel Karel Divoký Pondělí 15. dubna 2024 
Historie
 Domov v kopcích
 Osobnosti Hořicka


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
26.1.2021 - Zbyněk Zatloukal
Zemřel Karel Divoký
V požehnaném věku 87 let zemřel 15.ledna 2021 první hořický starosta po listopadu 1989, pan Karel Divoký.
Byl profesí stavař a toho bylo v čele tehdy zanedbaném městě třeba. Oporami mu byli místostarosta pan Ponikelský a organizačně zdatný tajemník, pan Cejnar. Za jeho starostování v letech 1990-1994 byly nastartovány významné projekty pro další rozvoj Hořic. Zejména to byla moderní čistička odpadních vod s páteřní stokou sever-jih, zvyšování kapacity městského vodovodu, město se začalo plynofikovat, započalo se s opravou radnice a kostela. Město tehdy navázalo čilé partnerství s družebními holandskými městy Borger a Odoorn, které jeho následovníci doslova pohřbili. Jeho zájem o kulturu byl všeobecně známý a opravdový. Opět se tehdy obnovila tradice sochařských symposií. Když na radnici přišel, tak Hořice byly šedivé socialistické město, když z radnice odcházel tak byla malá privatizace téměř ukončena, včetně provozoven města provozujících služby. V tehdejší společenské atmosféře hladce proplout úskalími transformace nebylo nic jednoduchého.
Měl zájem na dobré informovanosti občanů. V technologicky omezených tehdejších možnostech město novátorsky provozovalo jednoduché teletextové vysílání, které šlo přijímat prostřednictvím TV antény a následně číst v televizi. To však záhy nahradil internet s lepšími informačními možnostmi prostřednictvím WWW stránek.
Pan Karel Divoký nebyl naturelem politický šíbr. Byl to čestný a pracovitý chlap. Osobně mohu dosvědčit, že když bylo potřeba i jako starosta navlékl modráky a vyhrnul si rukávy. Zájem o město, zejména o kulturní dění, neztratil ani když přišel o post starosty, což jsme v podobných situacích u jeho nástupců někdy postrádali.
Čest jeho památce.

Poznámka: Nepřehlédněte ani vzpomínku na pana starostu od Pavla Bičiště a paní Hany Truncové na www.horice.org