Hořicko - Historie - Osobnosti Hořicka - Josef Hořický - pěvec z Hořic Pondělí 15. dubna 2024 
Historie
 Domov v kopcích
 Osobnosti Hořicka


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
13.1.2003 - NJ 13.1.2003
Josef Hořický - pěvec z Hořic

Starší pamětníci se s tímto nenápadným pěvcem setkali hlavně na jevištích, kde převládaly lehké múzy. Původně se jmenoval Šafránek a pocházel z Hořic v Podkrkonoší, kde se 23. dubna 1914 narodil. Odbornou pěveckou průpravu podstoupil hlavně v Praze. Posledními jeho učiteli v letech 1944 až 1955 byli Zdeněk Knittl a Bronislav Chorovič. 

Hořický zpočátku zpíval tenorové partie v pražské Velké operetě, následně v operetním souboru na Kladně, později v Tylově divadle v Nuslích. Nejúspěšnější byla jeho éra v Opavě a v Karlíně. Zpíval i hrdinné tenory v plzeňské opeře, zde se v roce 1950 z něho stal barytonista. 

Z jeho operetních úloh vynikl Bolo v Polské krvi, Villon v Králi tuláků, Ottavio v Giudittě a Paganini. Z operních barytonových rolí zaujal jako carský odbojník v Čajkovského opeře Mazeppa. Úspěšný byl i jako Revírník z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Hořického kultivovaný hlas měl ve své době velkou konkurenci v plejádě dalších operetních tenoristů. Konečné datum jeho odchodu z divadelní scény se nepodařilo zjistit.