Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Soud ve sporu o Žižkovu ulici v Hořicích Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Soud ve sporu o Žižkovu ulici v Hořicích

Kvůli podezření z podjatosti úředníka města zrušil Krajský soud v Hradci Králové povolení k rekonstrukci horní části Žižkovy ulice v Hořicích, která je už několik let v katastrofálním stavu a tamní obyvatelé za urychlení její obnovy bojují peticí. Podobný verdikt padl loni i v případě sporu o javor v Jičíně. Také tehdy soud řekl, že u státních úředníků, kteří rozhodují ve prospěch města, nelze vyloučit podjatost.

„V důsledku soudního rozhodnutí je zpochybněn celý systém fungování veřejné správy. Soud zamítl povolení k rekonstrukci ulice z důvodu toho, že nelze vyloučit podjatost úředníka, který je zaměstnancem města, a který v té věci rozhodl. Jenže tímto způsobem se přece vydávají rozhodnutí ve všech městech v České republice,“ říká hořická místostarostka Hana Richtermocová s tím, že kvůli podjatosti by tak mohlo být zpochybněno jakékoliv další povolení. „Nějaké judikáty v tomto směru už zřejmě existují, protože to není první případ, kdy soud vynesl takový verdikt,“ dodává.

Vedení radnice zatím neví, jaký další postup zvolí, a jasný není ani další osud samotné Žižkovy ulice, jejíž stav komplikuje život místním obyvatelům. „Eventuálně zvažujeme, že bychom se zatím do kompletní rekonstrukce ulice nepouštěli, ale zajistili pouze její provizorní opravu bez hlubších zásahů do nitra vozovky,“ naznačila místostarostka jedno z možných řešení.

„Nevím, kdo by měl to rozhodnutí vydat. Uvidíme, co řekne krajský úřad. Jen nevím, proč nás správní soud neupozornil na podjatost už loni, kdy dostal první podání v této věci. Mohli jsme si ušetřit měsíce práce na přípravě nového povolení a problém řešit jinou cestou,“ reaguje vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais.

Podle Hany Moravcové z legislativního odboru krajského úřadu není mezi právními experty na případy ohledně podjatosti úředníků jednotný názor. „Někteří nesouhlasí s krajským soudem, že by v takových případech existovala podjatost,“ konstatuje Moravcová. Připustila, že jako jediné východisko z patové situace, aby se podjatost vyloučila, mají Hořice možnost uzavřít smlouvu například s Jičínem, který by za ně o Žižkově ulici rozhodl.

Spor mezi radnicí a Marií Dubanskou, která s navrhovanou rekonstrukcí nesouhlasí a u soudu uspěla už loni, trvá několik let. Město prý ale neví, o co přesně odpůrkyni stavby jde. „Popravdě řečeno tomu už příliš nerozumím, protože sama jsem ji dvakrát oslovila, aby přišla a vyložila na stůl své požadavky, abychom se o nich mohli začít bavit. Ale k ničemu konkrétnímu jsme nedospěli. Nevím o co přesně paní Dubanské jde,“ tvrdí Richtermocová.

Jaroslav Nosek, iniciátor nedávné petice upozorňující na neutěšený stav v ulici, nevylučuje, že bude na novou situaci opět reagovat. „Je to tady opravdu tragédie. Když řeknu, že silnice připomíná autodrom, tak je to slabé slovo. Mám tu provozovnu, a aby se k ní zákazník dostal, tak to vyžaduje umění,“ stěžuje si místní podnikatel.


(jn)