Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice čeká investiční půst Neděle 5. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice čeká investiční půst

Jako přistání na tvrdou zem, i takové pocity mohou zažívat někteří zastupitelé při pohledu na letošní rozpočet města ve srovnání s loňskem, kdy Hořice zažívaly investiční boom. Situace je dnes zcela opačná a město musí obracet doslova každou korunu. Na investiční výstavbu může sice radnice uvolnit jen asi polovinu loňské částky, přesto věří, že se jí podaří dokončit souběžně oba velké projekty - rekonstrukci radnice i stavbu bazénu.

„Předložený návrh rozpočtu byl v pondělí schválen většinou hlasů bez zásadních změn,“ oznámil starosta Ladislav Vrba. „Nepamatuji, že by Hořice měly tak napjatý rozpočet, který je sestaven velmi úsporně. Zvlášť patrné je to ve srovnání s loňskem, který byl naopak pro město rekordně příznivý,“ hodnotí situaci ekonomka hořické radnice Hana Lánská.

Upřesnila, že příjmy města na rok 2005 se předpokládají ve výši zhruba 141 milionů korun a celkové výdaje dosáhnou 141,5 milionu. „Rozdíl necelého půl milionu bude dorovnán z přebytku hospodaření minulého roku,“ doplnila Lánská s tím, že letos dobíhá také čerpání úvěru ve výši pěti milionů.

Celkový objem rozpočtu je tak proti loňsku ponížen asi o 40 milionů korun, což jsou peníze určené na platy učitelů, které již letos nefigurují v rozpočtu města, ale jdou již přímo na jednotlivé školy.

O napjatém stavu městské kasy vypovídá údaj označený pod hlavičkou investiční výdaje. Ty letos dosahují sotva poloviční sumy proti loňsku. Letošní prioritou zůstává dokončení stavby bazénu a rekonstrukce radnice včetně obnovy divadelního sálu v prvním patře. Na tyto akce půjde většina z bezmála 37 milionů korun celkových investičních prostředků.

S pomocí loňské dotace se má dokončit modernizace stravovacího provozu domova důchodců, peníze dá město i na rekonstrukci sociálních zařízení základní školy Na Habru, kde byly rovněž práce zahájeny už v minulém roce. Dofinancována bude například výměna veřejného osvětlení na náměstí a rekonstrukce části Žižkovy ulice.

„Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že hospodaření města není zatíženo velkými dluhy a funguje na zdravých základech, celková výše závazků ani zdaleka nedosahuje problematické hranice,“ poznamenala Lánská.

Hlavní rozdíl proti loňsku podle ní spočívá v tom, že v minulém období došlo k mimořádné kumulaci příjmů z více zdrojů v čele s dotací 20 milionů na divadlo a čerpáním 15milionového úvěru. Celková bilance se však může v průběhu roku ještě zlepšit, také letos jsou prý ve hře některé dotace, a to i z mezinárodního investičního fondu, dosud však nebyly potvrzeny. Rezervu tvoří také předpokládaný výnos za prodej pozemků, kde město zatím očekává příjem kolem dvou a půl milionu korun.


(jn)