Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice připravují naučnou stezku po městských památkách Neděle 5. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice připravují naučnou stezku po městských památkách

Chcete se seznámit s pamětihodnostmi a největšími turistickými zajímavostmi města kamenné krásy? Už příští rok by návštěvníci Hořic měli mít možnost putovat po nové naučné stezce, která je od náměstí Jiřího z Poděbrad zavede až na památný vrch Gothard.

„Naučná stezka je v podstatě již připravena k realizaci, letos k ní ale nedojde, protože grant, o který město žádalo, se získat nepodařilo,“ vysvětluje autor scénáře nové vycházkové trasy Pavel Bičiště z městského informačního centra.

Hořice si od stezky slibují, že do města přiláká více turistů, kteří pak ve městě stráví delší dobu. „Důvodů je několik, samozřejmě tím hlavním je přilákat více návštěvníků Hořic. A ze zkušenosti víme, že právě o podobné produkty, které propagují jiná města, bývá největší poptávka. Lidé mají zájem o poznávací turistiku, a když už někam  přijedou, tak si chtějí něco užít a něco se dozvědět,“ podotýká Bičiště.

Projekt počítá s instalací několika informačních panelů, které mají návštěvníky stručnou formou seznámit s historií, a také vydáním tištěného průvodce, jenž by měl obsahovat další údaje. Na místě  jednotlivých zastávek by podle místostostarostky Hany Richtermocové mohly být umístěny například i lavičky.

„Stezka bude začínat na náměstí, kde bude umístěna první tabule. Další zastávkou bude kostel Narození Panny Marie, odkud bude stezka pokračovat přes ulici Komenského k Husově pomníku, který bude zároveň nejvzdálenějším bodem celé trasy. Odtud se pak pokračuje k Smetanovým sadům a nahoru na Gothard, kde by stezka prozatím končila, to znamená, že by byla jednosměrná,“ upřesnil Pavel Bičiště.

V následujících letech se však předpokládá vytvoření delšího okruhu, který by turisty zavedl i na vzdálenější místa v okolí města, například údolím říčky Bystřice k dachovskému koupališti a zpět do Hořic. „Ve finále by měly být vyznačeny tři stezky,“ podotýká Jan Sezima z komise pro rozvoj cestovního ruchu.

V první fázi bude cílem vycházkové trasy Gothard, kde se však nabízí možnost vytvořit ještě jednu menší, samosstatnou naučnou stezku po bojišti památné bity z roku 1423, kdy se zde střetla kališnická vojska vedená Žižkou s českými pány. Na památku této historické události byla na Gothardě v roce 1873 vztyčena kamenná postava Jana Žižky, jde o nejstarší pomník husitského vojevůdce v českých zemích, vyzdvihuje význam místa Pavel Bičiště.


(jn)