Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Školní statek chce vyrábět bioplyn Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Školní statek chce vyrábět bioplyn

Ztrátu, kterou dosud každoročně vykazuje školní statek v Hořicích, by měla odstranit změna zařízení na krajské centrum zemědělského vzdělávání. Jeho součástí by měla být stanice na výrobu a dodávky bioplynu i moderní stáje pro chov krav. Pokud se záměr za více než 100 milionů zdaří, centrum by svým rozsahem bylo první v Česku.
Provoz statku je ztrátový zejména kvůli tomu, že statek jako příspěvková organizace nemá nárok na řadu zemědělských dotací. „Před dvěma roky se mluvilo o tom, že by bylo nejlépe statek zprivatizovat a prodat,“ řekl krajský radní Zdeněk Kraus, který má na starosti oblast školství. Podle Krause z hořického statku vznikne vzdělávací centrum nejen pro žáky zemědělských oborů, ale i pro zemědělce, kteří už samostatně hospodaří.

Statek chce dosáhnout na evropské peníze

Projekt, který počítá s penězi z evropských fondů, zahrnuje výstavbu bioplynové stanice na výrobu elektřiny a tepla a kompletní rekonstrukci a výstavbu nových stájí. Náklady se dohromady pohybují okolo 150 milionů korun. „Pokud vše dobře dopadne, z Unie získáme 85 procent, zbytek doplatí kraj. Začít stavět by se mohlo příští rok,“ uvedl Kraus.
Základní surovinou pro výrobu bioplynu má být silážní kukuřice. „Musíme mít k dispozici asi 230 hektarů kukuřice ročně. Tu by vypěstoval statek a okolní zemědělci. Přidávat by se mohla biomasa z rostlinných zbytků, tráva, štěpky i drůbeží trus, kaly z čistíren a podobně,“ řekl krajský radní.
Stanice bude produkovat také teplo, které bude v zimě areál statku vytápět, v létě pak například sušárnu dřeva. Teplo ze stanice by mohlo využívat i město. „Bylo mi řečeno, že dovést teplo ze stanice do kilometrové vzdálenosti není problém. Napadla nás myšlenka vytápět tamní invalidovnu. Také jsme jednali s jednou společností, která by měla zájem teplo využívat a v blízkosti jsou i bytové domy. Město má teplárnu na klasický plyn, ale uvažujeme o tom, že bychom v budoucnu podobné zařízení vybudovali,“ uvedl starosta Hořic Ivan Doležal, který přínos nového centra vidí i v rozšíření možnosti vzdělávání, které by mohlo do Hořic přilákat více lidí.

Centrum bude chovat skot i selata

Centrum počítá s výstavbou moderních stájí pro 140 krav, rekonstrukcí prostor pro 50 prasnic a s výkrmem a prodejem selat. Nadále by se tam měli chovat koně. Dalším zdrojem příjmů by byla rostlinná výroba. „Hlavní část by představovala kukuřice pro bioplynovou stanici, z ostatních plodin obiloviny, řepa a řepka. Jde však spíš o výukový než komerční účel,“ řekl Kraus.
V centru by měla vzniknout nová budova s multimediální učebnou a ubytováním pro dvanáct až šestnáct lidí. Zájemci se však nebudou vzdělávat jen v Hořicích.
Satelitními „pobočkami“ centra mají být zemědělsky, technicky či veterinárně zaměřené střední školy v Kopidlně, v Hradci Králové, v Hlušicích a v Kostelci nad Orlicí. Na výuce by se podílela i Vyšší odborná škola rozvoje venkova v Hořicích.


JANA KREJČOVÁ
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)