Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořičtí vzdali poctu učencům, na Gothardě jim odhalili desku Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořičtí vzdali poctu učencům, na Gothardě jim odhalili desku

U brány do starého hřbitova na Gothardě byla v pátek odhalena pamětní deska, kterou město věnovalo hořickému rodákovi Josefu Ladislavu Janderovi, významnému vlastenci, matematikovi a rektorovi Univerzity Karlovy, a trojici astronomů, kteří právě na tomto místě před 191 lety provedli jedno z prvních geografických měření v českých zemích. Odhalení pamětní desky se uskutečnilo u příležitosti letošního Mezinárodního roku astronomie.

„Profesor Jandera, člen strahovských premonstrátů, patří mezi nejvýznamnější rodáky Hořic. Spolu s dalšími učenci, matematiky a astronomy, Aloisem Martinem Davidem a Josefem Morstadtem, kterým pomáhal Jan Černý, místní rodák a farář z nedalekých Chodovic, se zasloužili o stanovení zeměpisných souřadnic věže kostela sv. Gotharda. Hořice se tak díky nim staly jedním z prvních měst u nás, kde se geografické měření a určování zeměpisné polohy provádělo,“ uvedl hořický místostarosta Jaroslav Vácha.

Ještě před odhalením laminátové desky, jejíž autorkou je sochařka Nina Jindřichová, byla za účasti královéhradeckého biskupa Dominika Duky a místopředsedy Senátu Jiřího Lišky otevřena schránka s písemnostmi a dalšími historickými předměty z věže kostela sv. Gotharda. Ta byla před několika týdny objevena právě v báni zdejšího svatostánku, který prochází rekonstrukcí.

„Uvnitř tubusu se nacházely zprávy o dřívějších opravách kostela, dobové mince a další písemnosti. Nejstarší dokumenty obsahují technický popis oprav kostela z roku 1844, druhý a zároveň poslední vzkaz předchozích generací pochází z roku 1903. Věž kostela se tedy dočkala renovace znovu po 106 letech,“ upřesnil Vácha.

Písemnosti a dobové předměty spolu s aktuálními informacemi a zprávou o nynějších opravách, kterou připraví radnice a místní římskokatolické děkanství, budou uloženy a zapečetěny do nové urny z titanzinkového plechu. „Tubus, který doplníme o nové dokumenty, bude vrácen zpět do báně v průběhu následujících čtrnácti dnů s ohledem na postup pokračujících oprav věže kostela,“ poznamenal místostarosta.

Josef Ladislav Jandera (1776-1857) se s pomocí svých univerzitních kolegů zasloužil nejen o ve své době unikátní geografické měření na Gothardě, ale i o samotné zachování tohoto památného vrchu. Právě na jeho přímluvu se podařilo Gothard zachránit před zánikem. Tehdejší plány totiž počítaly s otevřením lomu, kde se měl těžit kámen na stavbu blízké královéhradecké silnice.

Také z těchto důvodů mu proto hořičtí sokolové nechali přímo na Gothardě postavit pomník, který byl však za druhé světové války poničen, ale v druhé polovině čtyřicátých let zdejší sochařská škola zhotovila jeho kopii. Loni bustu Jandery někdo ukradl z podstavce, ale naštěstí se ji podařilo vypátrat, a letos při nedávné vichřici poškodil pomník padající strom. Radnice proto nechala bustu nově zrestaurovat. (jn)