Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Kompostárna v Lískovicích Sobota 9. prosince 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
7.10.2010 - HN 9-2010
Kompostárna v Lískovicích

V nejbližších dnech bude dokončena stavba nové kompostárny, kterou v Lískovicích vybudovalo, dle informací od místostarosty Ing.Jaroslava Váchy město Hořice s podporou z fondů Evropské unie, jejichž příspěvek činil téměř devadesát procent veškerých nákladů.

Stavba v areálu bývalé skládky v Lískovicích byla zahájena letos na jaře. Na rozdíl od minulých let, kdy zde byl tuhý komunální odpad pouze ukládán, bude nové zařízení řešit otázku biologického odpadu kompostováním, které je považováno za jeden z nejlepších způsobů zpracování tohoto druhu odpadu. Krom toho, že nezatěžuje životní prostředí je jeho produktem dobře využitelná surovina, zlepšující vlastnosti půdy.

Nezanedbatelným důvodem pro vybudování kompostárny je ekonomická výhodnost. Vytříděním a zpracováním biologického odpadu se podstatně sníží, až o 40 procent, celkový objem směsného komunálního odpadu, jehož likvidace je velmi nákladná. Navíc je nutné na základě evropské směrnice snížit množství biologického odpadu ukládaného na skládky. V roce 2020 by to mělo činit maximálně 35 procent množství, které na skládkách končilo v roce 1995.

V Lískovicích bude používán způsob volného kompostování v překopávaných řadách, zkrápěných zachycenou dešťovou vodou. Krom překopávače bude provoz vybaven mobilním štěpkovačem bioodpadu. Zařízení bude sloužit potřebám města Hořic a jeho občanů, uvádí Vácha. V prvních letech provozu bude zpracovávat odpad, vzniklý při údržbě městské zeleně a odpad, který občané odevzdají na příslušných sběrných místech. Jde výhradně o bioodpad rostlinného původu, zbytky živočišného původu do kompostárny nepatří.

Co nejdříve se počítá s rozšířením počtu sběrných míst, připraven je i projekt, který by umožnil pořízení odpadových nádob na biologicky rozložitelný odpad pro jednotlivé domácnosti a svozové vozidlo, jenž by tento odpad pravidelně odváželo. Ing. Vácha je optimistou a věří, že město bude úspěšné při vyřizování této žádosti na Státním fondu životního prostředí a bude mu přiznána opět dotace ve výši 90 % nákladů.

Dokončením kompostárny město z velké části vyřeší problematiku bioodpadu v Hořicích. V dalších letech se odpadovému hospodářství budou dále věnovat. Již nyní se připravují na výstavbu moderního sběrného dvora, který nahradí dosavadní místo, nevyhovující technologicky ani kapacitně. I na tento projekt budou Hořice žádat o dotaci z evropských fondů.