Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořické sochařské sympozium je v ohrožení Pondělí 26. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořické sochařské sympozium je v ohrožení

Plastiky ze sochařského sympozia v Hořicích jsou každoročně vystavovány na nábřeží Labe v Hradci Králové. Teď jsou ohroženy. Kvůli pomníku starosty Ulricha.

Do města kamenné krásy každý rok pravidelně přijíždí čtyři nebo pět sochařů z různých koutů světa, aby během července na sochařském sympoziu v lomu U sv. Josefa vytvořili originální plastiky, které jsou již osm let po dobu jednoho roku vystavovány v Hradci Králové v rámci akce Nábřeží sochařů. Organizátoři hořického sochařského sympozia s krajským městem vždy úspěšně spolupracovali. Až do dnešních dnů.

Zatímco sochaři na letošním ročníku během července v klidu pracovali na svých dílech a těšili se na slavnostní vernisáž v Hradci, organizátoři Roman Richtermoc a Martin Samohrd měli obličej plný vrásek. Dozvěděli se, že náměstí Svobody a nábřeží Labe, kde byly sochy z Hořic vystavovány, bude brzo vévodit plastika úplně jiná.

Krajské město se rozhodlo, že zde bude trůnit slavný starosta města František Ulrich (úřadoval v letech 1895 – 1929). Hořičtí sochaři se tuto informaci dozvěděli už jako hotovou věc. Martin Samohrd řekl v červenci: ,,Nábřeží sochařů tento rok bude, ale vypadá to, že nám plastiky za měsíc sundají. Je to k umělcům dost neuctivé.“

Je prosinec a výtvory sympozia ještě na nábřeží a náměstí Svobody stojí. Jenže ve společnosti starosty Ulricha, alespoň tedy jeho kamenné podobizny. Ta byla s velkou slávou odhalena na začátku listopadu. I člověk, kterému chybí vnímavé oko umělcovo, musí uznat, že pískovcové moderní plastiky se k šedému těžkému dioritu, a navíc k pomníku, jaksi nehodí.

Jeden musí ustoupit a své sochy stáhnout. Hádejte kdo? ,,Až do tohoto roku jsme vždy s Hradcem dobře vycházeli. Měli jsme jistou finanční podporu celé akce, a tak nás ani nenapadlo přesunout tuto výstavu do jiného města. A nabídky tu už byly – Poděbrady, Ústí nad Labem nebo pražská Kampa. Vypadá to, že nás krajské město nepodpoří. Sympozium 2011 by se tedy nemohlo uskutečnit, neměli bychom na něj, protože nyní už je pozdě vyjednávat s jiným městem, rozpočty jsou již uzavřené,“ říká Martin Samohrd.

Architekt města Petr Brůna by byl rád, kdyby s Hořicemi spolupráce pokračovala: ,,Je velice nápadité, že se sochy každý rok obměňují, neokoukají se.Vzhledem k usazení Ulrichovy sochy ale budeme muset najít nějaký kompromis. Hledáme pro hořické plastiky náhradní umístění, ale zatím je vše předběžné, také nezáleží na mně, ale na vedení města.“ Konkrétní místo nám nechtěl architekt Brůna sdělit, od Martina Samohrda víme, že jim bylo nabízeno jakési místo na poli za hradeckou nemocnicí.

,,V Hradci vystavujeme proto, aby sochy byly vidět, ne proto, aby byly schované někde na poli,“ říká M. Samohrd. Pro Hořice je to vůbec těžké období. Na začátku listopadu zemřel akademický sochař Roman Richtermoc. S Martinem Samohrdem byli dušemi sympozia. ,,Je to složité. Roman byl můj kamarád už od střední, trávili jsme spolu spoustu času. Nesmíme se vzdát a budeme dál pokračovat. Oba máme syny sochaře, snad to po nás jednou převezmou,“ říká M. Samohrd.


Autor: Tereza Černá