Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice stále bojují proti hazardu Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice stále bojují proti hazardu

Města dostala možnost regulovat provoz výherních automatů, na moderní videoterminály však jejich pravomoce nestačí.

Stop gamblerům, další herny v Hořicích nechceme! Zastupitelé byli v této záležitosti ještě před několika měsíci jednotní. Schválili i několik nových vyhlášek, které by růstu takových zařízení zabránily. Nejdříve stanovili poplatek pět tisíc korun za čtvrt roku za každý výherní hrací přístroj (VHP), poté zakázali, aby vznikaly herny mimo místa, kde jsou nyní v provozu. Do třetice ještě stanovili čas, kdy mají být stroje vypnuty, ve všední dny ve 22 hodin a o víkendech o půlnoci. Město od stoprocentní úspěšnosti dělí jen videoloterijní terminály (VLT), nová modernější zařízení, která nepodléhají těmto vyhláškám a mohou být tedy provozována bez omezení.

Videoloterijní terminály se mohou stát větším nepřítelem, než by se mohlo na první pohled zdát. Notoričtí hráči po vypnutí VHP můžou jednoduše přesednout o kousek dál k loterijnímu terminálu, kde se dá hrát o větší peníze, nebo spíš o ně přijít.

Na tuto skutečnost přišli v Jičíně. Zde platí vyhláška o místu, kde může být herna provozována, už od roku 2009. Časový rozptyl byl stanoven až letos v únoru. Provozovatelé heren upozornili, že pokud budou omezeny VHP, nevyplatí se jim a přejdou raději na modernější VLT, které však město nemůže nijak ovlivňovat. Jičínští zastupitelé se tedy rozhodli novou vyhlášku raději zrušit.

Půjde v jejich stopách i hořická radnice? Ta navíc nyní obdržela dopis od Sdružení zábavního průmyslu UNASO, které vlastní velkou část výherních zařízení v Česku. Sdružení požádalo hořické zastupitele, aby nařízení zrušili. Na oplátku například slíbilo, že odstraní z heren všechny poutače a reklamy.

V Hořicích se však vyhláška setkává s úspěchem. ,,Měli bychom pokračovat ve stavu, jaký je teď a nařízení neodvolávat, v praxi se totiž osvědčuje. Při kontrolách jsme zatím nezaznamenali žádné porušení, po desáté hodině ve všední den byly všechny automaty vypnuté,“ informuje velitel Městské policie v Hořicích Stanislav Nosek a dodává, že většinou mají hráči oblíbený jeden automat, po úpravě času prostě hernu navštíví dříve.

I když se na videoloterijních terminálech dá prohrát více peněz, tudíž se stávají nebezpečnějšími, gambleři nemusí mít ani potřebný obnos, hospodářská krize podle Stanislava Noska dorazila i do tohoto prostředí. A jak se s vyhláškou vyrovnávají sami provozovatelé? Některým je to jedno, VHP totiž ani nemají. ,,Tak mně se to líbí, podnikatelsky mě to nijak neomezuje, máme tu totiž jen novější přístroje, které nařízení města o času a místu nepodléhají,“ říká Matěj Kučera z herny a baru Stress v hořickém Expivovaru. Aby si mohly obce a města posvítit i na nové videoterminály, musí proběhnout novela loterijního zákona, povolování zatím zůstává v kompetenci ministerstva financí.


Autor: Tereza Černá