Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Odstranění bariér stálo Hořice 161 milionů korun Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Odstranění bariér stálo Hořice 161 milionů korun

Během tří let se podařilo zprůchodnit a zprůjezdnit město pro handicapované občany.

Ve čtvrtek 22.září byl slavnostně ukončen po třech letech od svého zahájení projekt, který započal změnami v Ústavu péče o tělesně postižené a skončil budováním na Gothardu. Hořice se nyní mohou pyšnit titulem „Město bez bariér“. Hlavním cílem projektu bylo zvýšení kvality života obyvatel ve městě, a to zejména zdravotně handicapovaných a osob se sníženou schopností pohybu a orientace. Tento program spolufinancoval regionální operační program NUTS II Severovýchod z prioritní osy Rozvoje městských a venkovských sídlišť a oblasti podpory „Rozvoj měst“.

Starosta Hořic Ivan Doležal při čtvrtečním zakončení investice řekl: „Na projekt, jehož realizaci nyní završujeme, bychom bez finanční pomoci Evropské unie nikdy nedosáhli. Hodnota díla je 161 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty, z čehož bezmála 90 milionů korun čerpáme z fondů EU. Akce byla vyhodnocena jako druhá nejlépe připravená v Královehradeckém kraji.“

Během projektu se objevila celá řada technických komplikací, se kterými se musel dodavatel zakázky vyrovnat. Současně s bezbariérovostí bylo město donuceno položit i nové sítě, které byly neuznatelné pro platbu z evropských peněz, takže tyto náklady hradila radnice. V rámci projektu se podařilo realizovat šedesát čtyři různých stavebních objektů, především chodníků, prostranství, vozovek, a zelených ploch Vzniklo přes 330 nových zdrojů veřejného osvětlení, 247 parkovacích míst, řada bezbariérových vstupů a dalších ploch v prostorách škol a objektech užívaných v rámci zdravotní a sociální péče.

Realizovány byly čtyři trasy – dopravní, školní, kulturní a odpočinková. Zpřístupnily se v co největší míře veřejné objekty jako jsou přechody pro chodce, úprava nepřehledných křižovatek např. Na Závisti či U Sokolovny, výtahy v Základních školách Na Habru, a v Husově ulici, a také v budově Polikliniky II, kde je i nové parkoviště a uvnitř vznikl klub pro seniory.

Vybudováno bylo i bezbariérové vlakové nástupiště, upraveny linky městské hromadné dopravy, vstupy do prodejen na náměstí Jiřího z Poděbrad. Dokončeno je parkoviště před fotbalovým hřištěm na vrchu Gothard a mnoho dalších záležitostí. Své nové místo mají lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a další prvky městského mobiliáře.

A jak se dnes žije handicapovaným a občanům se sníženou schopností pohybu v Hořicích? „Průjezd na vozíku je mnohem lepší a snadnější. Jsem velmi spokojený. Po celém městě jsou nové chodníky, což je pro mě nejideálnější kvůli průchodu. Horní část kolem Obelisku je také moc hezky upravená,“ prozradil nám Miroslav Šperk z Hořic.

„Obyvatelům z omezenou pohyblivostí se určitě po městě lépe pohybuje. Jen se mi nelíbí slavnostní ukončení projektu, které se pořádá na kopci, což je trochu komplikované pro handicapované občany. Jinak se mi vše líbí a doufám, že to neponičí vandalové,“ řekla Marie Doležalová z Hořic, která přišla společně se svým kamarádem, jenž se pohybuje pomocí invalidního vozíku.
Pavla Škaloudová