Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice plánují obnovu monumentálního hřbitovního portálu na Gothardě Pondělí 20. května 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice plánují obnovu monumentálního hřbitovního portálu na Gothardě

Sto let staré sousoší Přátelé stromoví u základní školy Daliborka se dočká restaurátorského zásahu, který si vyžádá asi čtyři sta tisíc korun. Radnice na příští rok plánuje obnovu i dalších památek, zásadnější renovaci čeká také historický pramen Kalíšek na Dachovech, který je vyhledávaným turistickým cílem. A město znovu připravuje projekt na restaurování monumentálního hřbitovního portálu na Gothardě.

„Rekonstrukce sousoší Přátelé stromoví, které symbolizují dětské postavy chlapce a dívky, bude hodně náročná. Záměrem autora bylo ztvárnit v pískovci složitost větví a listů v korunách stromů, takže dílo zaujme svou mimořádnou plastičností. Jen samotná hodnota restaurátorských prací se pohybuje kolem čtyř set tisíc korun,“ říká hořický starosta Ivan Doležal.

V příštím roce by se měla současně uskutečnit také obnova pramene Kalíšek z druhé poloviny 19. století, na němž se podepsalo stáří, útoky vandalů a nevhodné úpravy z minulosti. Jeho stav je podle vedení města žalostný, na záchranu lesního pramene radnice poskytne dvě stě tisíc korun.

„Zároveň se pokusíme připravit podklady pro získání dotace na restaurování hřbitovního portálu. Nepředpokládám však, že by se tato akce uskutečnila v nejbližší době, protože v tomto případě se nebavíme o statisícových částkách, ale restaurátorské práce půjdou do milionů korun,“ uvedl starosta.

O renovaci téměř patnáct metrů vysokého portálu, který stojí při vstupu do nového hřbitova, se v Hořicích diskutuje už několik let. „Pokud bude vypsán dotační titul, rádi bychom si žádost o dotaci podali co nejdříve, protože u tak nákladné akce je docela pravděpodobné, že v prvním kole v konkurenci dalších uchazečů o grantové peníze neuspějeme,“ míní Doležal.

Portál z hořického pískovce, jehož stavba trvala čtrnáct let a na jehož výzdobě se podílela řada předních sochařů své doby, byl dokončen před více než sto lety. Poslední zásah byl proveden v polovině minulého století, avšak nebyl dostatečně odborný, což potvrdil restaurátorský průzkum, který si radnice před několika lety objednala. (jn)