Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Husitští válečníci, klarinetisté i turisté se sjedou na oslavy i bitvu Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Husitští válečníci, klarinetisté i turisté se sjedou na oslavy i bitvu

Bude to zvláštní setkání. Melodický zvuk klarinetů se v rámci soutěže Czech Clarinet Art spojí s hlomozem rekonstruované bitvy na Gothardu, během níž husitský velitel Jan Žižka z Trocnova před 590 lety dosáhl přesvědčivého vítězství.

Tyto dvě akce se spojí s tradiční túrou O Žižkův štít. „Trojhlavá" kulturní událost se uskuteční ve třetím týdnu v dubnu.

„Jsem zvědav, jestli se účastníci budou prolínat. Ale proč by hudebníci nemohli být zároveň turisty a proč by se nepodívali na oslavu výročí bitvy?" řekl starosta Ivan Doležal, který je pln očekávání.

Hořice se na dubnovou slavnost připravují na více frontách. Ředitel Městského muzea Milan Horák a vedoucí Galerie plastik Tomáš Mates například chystají výstavu Žižkovo vítězství u Hořic 1423 – historie a tradice. Bude zpřístupněna 11. dubna v Galerii plastik. „Podle mě je důležité si odkaz bitvy na Gothardu připomínat," uvedl před časem Milan Horák.

Mezinárodní klání klarinetových virtuózů bude zahájeno 18. dubna. Jedná se o čtyřdenní soutěž a letos se uskuteční poprvé. Účastníci budou rozděleni do tří věkových kategorií. Dne 22. dubna zahrají i porotci, a to v hotelu Tree of Life v Lázních Bělohradu.

S pomyslnou troškou do mlýna přijde i Městská knihovna v Hořicích. 18. dubna pohostí archeoložku Evu Ulrychovou. Posluchači se budou moci dozvědět okolnosti bitvy z roku 1423.

Potom přijde sobota 20. dubna a do Hořic se sjedou husité. Návštěvníci dopoledne vyrazí od sokolovny na pochod, odpoledne se mohou těšit na dětskou rekonstrukci bitvy, ukázku dobových palných zbraní i historického šermu a také na vatru. Na vrchu Gothard vystoupí kapely Prádelna a Ego retro music.

„Hořice se k výročím této bitvy vždy kulturně vyjadřovaly a připomínaly ji. Aby se sešlo co nejvíce lidí, akci propojíme s výšlapem. Je to provázáno tak, aby se návštěvníci dopoledne mohli projít a odpoledne se účastnili oslavy. Chystáme i táborák s hudebním vystoupením. Doufám, že se místní i přespolní pobaví," shrnul hořický starosta. A pozor, na úřadě už má husitskou zbraň.

Krátce o bitvě na Gothardu:
Husitské revoluční svazy nebojovaly pouze s „křižáky", jak jsou často nazýváni členové intervenčních armád. Radikální husité se častěji střetávali s domácími názorovými odpůrci. Takovým případem je i bitva na Gothardu z dubna roku 1423, kdy se utkali orebité vedení Janem Žižkou z Trocnova a umírněná šlechtická vojska, jímž velel Čeněk z Vartenberka. Střetnutí skončilo rozhodným vítězstvím méně početných a hůře vyzbrojených orebitů, kteří díky rozhodnutí brilantního velitele dokázali využít charakter terénu. Jan Žižka zahynul na nemoc už v následujícím roce při výpravě na Moravu. Ta byla pod vlivem schopného olomouckého biskupa Jana XII. Železného, který zejména města udržoval na katolické straně konfliktu, tudíž proti husitské revoluci.

Autor: Jan Jireš