Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořický zámek je na prodej. Mezi případnými kupci může být i město Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořický zámek je na prodej. Mezi případnými kupci může být i město

Hořický zámek, který už řadu desetiletí slouží jako administrativní budova, je na prodej. Státní podnik Lesy České republiky, který je vlastníkem, hledá pro barokní budovu severně od náměstí kupce. Jedním z nich může být i město. Radnice potvrdila, že nabídku zvažuje, záměr se nejspíš dostane znovu na program příští schůze zastupitelstva. A radnice pravděpodobně uspořádá také anketu mezi veřejností.

„Pravdou je, že Lesy České republiky poslaly předběžnou nabídku na odprodej hořického zámku, ale nic konkrétního na stole zatím není. Zastupitelstvo na minulé schůzi vzalo nabídku pouze na vědomí s tím, že ji podrobně vyhodnotíme a po prázdninách k ní zaujmeme stanovisko na pracovním zasedání,“ informoval hořický starosta Ivan Doležal. Dodal, že pro Lesy ČR je budova vzhledem k jejich potřebám příliš velká. S ohledem na počet maximálně dvaceti pracovníků, které v Hořicích zaměstnává, si prý hodlá pořídit menší nemovitost.

„Zámek je pro Lesy naddimenzovaný, tvrdí, že potřebují něco menšího, takže se ho chtějí zbavit a postavit něco jiného, co by lépe vyhovovalo jejich potřebám. Dostali jsme proto předběžnou nabídku, ale protože se jedná o památkově chráněnou budovu, přednost bude mít stát prostřednictvím Národního památkového ústavu. Teprve v případě, pokud stát zámek odmítne, bylo by město jedním z dalších potenciálních kupců. Cena by se měla pohybovat okolo deseti milionů korun,“ uvedl starosta.

Doležal tvrdí, že se nabízí více variant využití, do zámku by se mohlo přestěhovat například městské muzeum, jehož sbírkový fond se dlouhodobě potýká s nedostatkem prostor. „Muzeum má kvalitní a bohaté sbírky, takže by tam mohla vzniknout i expozice. Mohli bychom se také dohodnout na kombinovaném využití s nějakým podnikatelským záměrem v podobě stravování nebo drobné výroby. Těch možností je několik. Nejprve je ale musíme všechny důkladně zvážit hlavně z hlediska financování.“

Hořice přitom už jednu nabídku na koupi historické budovy v nedávné minulosti odmítly, když za poměrně bouřlivých diskuzí mezi zastupiteli zvažovaly nákup areálu bývalého pivovaru nedaleko centra. Ten nakonec skončil v soukromých rukou a dnes tam funguje například pohostinství a další podnikatelské aktivity. „Bývalý pivovar dopadl nakonec dobře. Ukazuje se, že když nemovitost koupí podnikatel, který se o ni dovede postarat, je to kolikrát lepší, než kdyby si ji na svá bedra převzalo město,“ míní starosta.

Jestli bude město o zámek usilovat, ukáže prý až výsledek širší diskuze. „Je to nepochybně zajímavá příležitost, ale nejprve musíme vyhodnotit naše finanční možnosti, včetně třeba i dotačních titulů. Stejně tak je nutné mít seriózní záměr. Variant je celá řada, ale nejdřív musí proběhnout obsáhlá diskuze. Zcela jistě bychom zveřejnili i anketu, v níž by se mohli k této věci vyjádřit také hořičtí obyvatelé,“ shrnul Doležal.

Zámek tvoří dvoukřídlá patrová stavba v barokním stylu, na jejímž nádvoří stojí přízemní objekt, který je pozůstatkem původní hořické tvrze. V současnosti je památkově chráněný areál sídlem pracoviště Lesů České republiky. K hospodářským účelům a jako sídlo úřednictva využívala zámek už na konci 17. století i rodina Strozziů, která byla vlastníkem hořického panství. (jn)