Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořické sympozium coby bienále? Úterý 21. května 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořické sympozium coby bienále?

Co se stalo s Hořickým sochařským sympoziem? Proslulá akce, při níž se do města sjedou umělci, a která se konala každoročně po dobu deseti let, se letos uskuteční v omezené formě.

Dne 8. září se odehraje „sympozium bez sochařů". Bude pojato jako slavnostní předání sochařského parku městu Hořice. Důvodem této okleštěné varianty jsou finanční náklady, které dosahují výše 1,5 milionu korun.

Přestože letos žádné dílo z kamene nevznikne, organizátoři a představitelé Hořic však upozorňují, že není třeba smutnit. Usilují o to, aby se sympozium vrátilo coby bienále, tedy akce konaná jednou za dva roky.

Osud sympozia byl důvodem schůzky, jíž se účastnilo vedení Hořic, Hradce Králové, kraje a občanského sdružení Hořické sochařské sympozium, které je hlavním pořadatelem.

„Hořice, stejně jako Hradec Králové a kraj, sympozium pouze podporují, neorganizují ho. Stojíme za ním. Všechny strany se dohodly, že chtějí, aby setkání sochařů pokračovala," řekl hořický starosta Ivan Doležal.
Idea o bienále je taková, že sponzoři budou uvolňovat z rozpočtů stejnou částku jako doposud a díky roční přestávce se nahromadí dostatek financí.

„Už dlouho se k tomu schylovalo. Každoroční sympozium se finančně nedalo utáhnout," uznal jednatel občanského sdružení Martin Samohrd.

Nejen Hořice, ale i další partneři s návrhem souhlasí. „Sympozium je pro region velmi přínosná záležitost a nápad s bienále se mi velmi líbí. Hradec Králové poskytoval asi tři sta tisíc korun. Pokud každoroční příspěvek ponecháme a sympozium se bude konat ob jeden rok, nebude s financováním problém," vysvětlil primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

První náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml se spíše přikláněl k ponechání každoročních sympozií. „S myšlenkou rozvolnit frekvenci konání dosud každoročního hořického sochařského sympozia na bienále přišlo vedení hradecké radnice. S dosavadní tradicí jsme spokojeni. Nicméně pokud by se akce konala jednou za dva roky a tato změna by otevřela možnost udržet, či dokonce zvýšit kvalitu této kulturní události, nebránili bychom se tomu. Pro kraj by to znamenalo jen dílčí administrativní komplikaci, kterou bychom dokázali vyřešit," sdělil.

Jakkoliv se účastníci schůzky na myšlence shodli, nic není dosud jisté. Zůstává totiž otázkou, jak se k záměru (a především k uvolnění financí) postaví zastupitelstva. Je zapotřebí „zelená" hned od tří, a to od hořického, hradeckého a krajského.


Autor: Jan Jireš