Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Gymnazijní učitelé chtějí vrátit Hořicím čtyřletý studijní obor Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Gymnazijní učitelé chtějí vrátit Hořicím čtyřletý studijní obor

Ve městě možná vznikne soukromé čtyřleté gymnázium. Chtějí ho založit členové sboru současného státního gymnázia, které spadá pod sjednocené zařízení hořických středních škol.

Rozhodnutí je na ministerstvu školství.

Vedoucími přípravného týmu nového ústavu jsou učitelé Šárka Šandová a Jiří Slezák. Do 30. září musí ministerstvu předat náležitosti pro zapsání do rejstříku škol. Pokud bude podnět schválen a vše půjde podle plánu, vyučování začne v září 2014.

„Chceme přijít s trochu jiným způsobem vyučování. Program se teprve bude vytvářet. Chtěli bychom, aby tam bylo více tvořivých, praktičtějších činností a také více pobytů v přírodě, než je u gymnázií běžné. Studenti by mohli přijít do kontaktu i třeba se řemeslníky. Chceme sice gymnázium, ale praktičtější, aby studenti neustále nevysedávali u počítačů. Bude to škola otevřená všem zájemcům, jimž bude vyhovovat její koncepce," vysvětlila Šárka Šandová.

„Personální obsazení ještě budeme sestavovat. Ze začátku se to musí řešit částečnými úvazky. Máme nabídky od učitelů, kteří učili na gymnáziu a odešli do důchodu. Na rozjezd je nutné to řešit takhle, neboť třídy budou přibývat postupně," dodala Šárka Šandová. Zájem prý projevili i mladší kantoři.

Iniciátoři hodlají založit pouze čtyřletý obor s paralelními třídami A, B. V každé z nich by mohlo studovat okolo 15 lidí, což je zhruba polovina počtu, který je dnes běžný. Díky tomu by se docílilo lepšího individuálního přístupu ke studentům. Maximální únosné školné je podle Šárky Šandové 1500 korun měsíčně.

Osmiletý cyklus nadále poběží v rámci státního gymnázia. Nyní je situace taková, že v Hořicích není čtyřleté gymnázium. Pouze dobíhá obor, který byl před třemi lety krajem zrušen.

Školy by si proto neměly konkurovat. Věří v to jak profesoři Šárka Šandová a Jiří Slezák, tak ředitelka hořických středních škol Hana Richtermocová. „Nás se to v podstatě nijak nedotkne. Nemám k tomu žádný vztah. Profesoři zkrátka chtějí začít podnikat, tak ať to zkusí a uvidí. Konkurence nehrozí," vyjádřila se Hana Richtermocová.

Profesoři usilují o co nejkorektnější vztahy s městem, dokonce věří i v jistou formu spolupráce. Budova, jíž nyní státní gymnazijní obor používá, totiž patří městu. Jak dochází k postupnému úbytku tříd v důsledku zrušení čtyřletého cyklu, klesá počet využívaných prostor. Myšlenkou je nastěhovat soukromé gymnázium do zadního traktu budovy. Uchovala by se tak identita gymnázia a kantoři věří, že právě na tento argument by vedení Hořic mohlo slyšet.

„Jde o korektní vztahy s městem. Už jen proto, že budovu vlastní a my budeme muset platit nájem. Chceme docílit toho, aby Hořice nové gymnázium samy chtěly. Je výhoda, že čtyřletý obor ještě dobíhá, takže povědomost o tom, že tu něco takového bylo, mezi lidmi ještě přetrvává," uzavřel Jiří Slezák.

Hořické střední školy byly v roce 2011 krajem spojeny do trustu, jenž nyní nese název Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice. Kritické hlasy tohoto zákroku ani po dvou letech neutichají. Obávají se zejména postupné degradace jednotlivých oborů v rámci dalších úsporných opatření. Hana Richtermocová se současné podoby naopak zastává a poukazuje na snadné přesuny studentů, pakliže chtějí změnit obor svého vzdělání.

Autor: Jan Jireš