Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Stěhování oborů hořických škol přináší slasti i strasti Neděle 25. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Stěhování oborů hořických škol přináší slasti i strasti

Na hořických sloučených středních školách dochází ke stěhování oborů v rámci budov. Důvody jsou dva.Tím prvním jsou úspory za nájem a provozní náklady. Druhý spočívá v tom, že vedení sloučených hořických škol a jejich zřizovatel, kterým je kraj, chtějí vybudovat studentský kampus.

Minulý týden došlo k přesunu ekonomických oborů z budovy bývalé obchodní akademie do objektu v Riegrově ulici. V letním období, tedy na přelomu školních let, se na řadu dostanou obory sídlící v gymnáziu.

Jde o osmileté gymnázium a sociální činnost. Obsadí uvolněnou obchodní akademie, jíž v nadcházejících měsících čekají vnitřní úpravy.

Podle ředitelky Hany Richtermocové půjde o změnu k lepšímu.
„Objekt bývalé obchodní akademie bude využíván i nadále, ale jeho vybavení projde náležitými změnami. Do této budovy budou přesunuty třídy gymnázia a oborů sociální činnost. Budou zde zřízeny nové laboratoře pro chemii, fyziku a biologii, jejichž životnost na bývalém sídle gymnázia byla již za zenitem moderní výuky," uvedla Hana Richtermocová.

O přestěhování oborů z bývalého sídla obchodní akademie do stavby v Riegrově ulici hovoří jako o „optimálním řešení". „Zde tím pádem vznikne nový školský kampus, který má vybavení pomůckami, didaktickou technikou, tělocvičnou, internátem, jídelnou a veškerým zázemím, jež je pro moderní výuku tohoto typu třeba. Mnozí z žáků oborů obchodní akademie již nyní v tomto objektu studují na vyšší odborné škole a získávají zde titul diplomovaný specialista. Tímto dochází jen k logickému vyústění zájmu žáků o další pomaturitní vzdělávání."

Za přesuny však také stojí důvod úspor. Budova bývalého gymnázia totiž nepatří kraji jakožto zřizovateli, nýbrž městu Hořice. Vyměřený nájem podle ředitelky činil 802 tisíc korun a k tomu je prý nutné přičíst cenu za energie. To se nevyplatilo především proto, že v domě bylo příliš mnoho nevyužitého prostoru. Kraj chce jenom používat budovy, které vlastní.

Vedoucí majetkového odboru města Hořice Pavel Mečíř uvedl, že Královéhradecký kraj již dodal náležitosti k ukončení nájemní smlouvy.

Jak si město poradí s uvolněnou budovou? „V tuto chvíli se o tom intenzivně bavíme, ale dosud nemáme vhodné řešení. Je to stále velmi čerstvá záležitost. Víc k tomu teď bohužel neřeknu," sdělil místostarosta Aleš Svoboda.

O sloučení
Administrativní sloučení středních škol se uskutečnilo v roce 2011. Některé obory se dočkaly zrušení, ale Hana Richtermocová upozornila, že se tak stalo ještě před vlastním spojením. Na obchodní akademii byly zrušeny obory obchodník a nástavbové maturitní studium pro vyučené prodavače. Tehdy také padl obor čtyřletého gymnázia.

Zvláště jeho zrušení vyvolalo nesouhlasné reakce mezi pedagogy. Dva bývalí zaměstnanci, Šárka Šandová a Jiří Slezák, nejen se školou rozvázali pracovní poměr, ale i loni zahájili přípravy k založení soukromého čtyřletého gymnázia. 24. února od 17 hodin v radničním sále se bude konat debatní beseda na dané téma.

Z vyjádření krajského úřadu lze usoudit, že v blízké budoucnosti se žádný další obor škrtat nebude. Sdělení je však opatrné. „Změny v rejstříku v rejstříku škol, které se týkají oborů vzdělání ve školách, v současné době rada kraje žádné neprojednávala. Navíc, co se zrušení oborů vzdělání týče, tento krok nenáleží radě kraje, ale je v kompetenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR," uvedla referentka krajského tiskového oddělení Martina Götzová.

To, že kraj neplánuje zasahovat do možností středoškolského vzdělávání v Hořicích, potvrdila i krajská radní Táňa Šormová. „V Hořicích jsou tři SŠ, jejichž zřizovatelem je Královéhradecký kraj. Ani na jedné ale kraj snižování počtu studentů neplánuje. Může k němu dojít poklesem počtu zájemců o studium na některé z nich, ale ne rozhodnutím zřizovatele," vyjádřila se radní, která má v gesci školství.


Autor: Jan Jireš