Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Potvrzeno, seznam hořických památek se rozšířil o věž, pilíř a sloup Neděle 5. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Potvrzeno, seznam hořických památek se rozšířil o věž, pilíř a sloup

Klub kulturních památek v pondělí rozšířily tři objekty. Do prestižního okruhu staveb nyní patří Masarykova věž samostatnosti, pilíř se sochou sv. Isidora a kamenný sloupek na Hankově náměstí. Rozhodli o tom hořičtí zastupitelé.

Stane-li se objekt kulturní památkou, vyvstávají s tím výhody i povinnosti. Pozitiva ale převažují. Město Hořice se rozhodnutím sice zavázalo, že bude muset do stavu objektů pravidelně investovat a udržovat je v kondici, na druhou stranu se otevírají dotační možnosti. Majitelé chráněných objektů mohou čerpat peníze z programů ministerstva kultury.

„Na dnešním zasedání je na programu hned několik prohlášení za kulturní památku. V blízké budoucnosti se to ale pravděpodobně nebude opakovat," řekl při setkání zastupitelů místostarosta Aleš Svoboda.

O statusu kulturních památek rozhoduje v našem regionu pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově. Pondělní slovo zastupitelů bylo završením procesu, který započal v posledních letech.

Nejznámější stavbou ze tří nových památek je Masarykova věž samostatnost. „Stavba věže je nejen nádherným a jedinečným uměleckým dílem, ale i vzácným dokladem vlasteneckého smýšlení našich předků, radosti z nabyté svobody a úcty k národním obětem i k prvnímu československému prezidentu T. G. Masarykovi," napsal památkář Viktor Blažek.

„Nevím, jestli je věž u kempu dostatečně známá, ale já se tam pohybuji několikrát do roka. Pokud prohlášení za památku jí přinese více peněz na údržbu, je to dobře. Mohlo by to ulehčit městu," uvedl Jiří Havel.

Svatostánky opět dostaly od zastupitelů zelenou. Příspěvek v pondělí dostala jak Římsko-katolická farnost, která vlastní kostely na Gothardu a v centru města, tak místní Církev československá husitská, jíž zase patří bývalá hořická synagoga.

Kostel sv. Gotharda dostane letos od Hořic 100 tisíc korun. Město na jeho opravu přispívá už osm let. Ale nejen ono. Dalším pravidelným dárcem je Královéhradecký kraj a stát. Svatostánek už spolkl 6,36 milionu korun.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města letos od Hořic dostane 30 tisíc korun na opravu dveří. V případě bývalé hořické synagogy je situace podobná jako se stavením na Gothardu. I u ní se postupuje po krůčcích. Zastupitelstvo odsouhlasilo pro letošek subvenci 85 tisíc korun, které se připojí k příspěvku od ministerstva kultury (115 tisíc) a Nadačního fondu obětem holokaustu (20 tisíc). Církev sama dodá 28 tisíc korun.


Autor: Jan Jireš