Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořické soukromé gymnázium vyhlíží studenty Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořické soukromé gymnázium vyhlíží studenty

Soukromé čtyřleté gymnázium je na světě. Kantoři uspěli na ministerstvu školství, které přehodnotilo své jarní zamítavé stanovisko. Škola je zapsána v rejstříku, ale zatím je bez studentů i bez sídla. Zakladatele čekají náročná jednání. Hovoří o „lámání chleba".

Protože gymnázium získalo zápis do rejstříku škol až nyní, konkrétně 8. července, na jaře neproběhly žádné přijímací zkoušky. Ústav tedy nemá studenty, kteří by v září usedli do lavic. Rozhodnutí ministerstva přitom stanoví, že nové zařízení může zahájit provoz k 1. září tohoto roku.

„Na ministerstvu musíme zjistit, jaké jsou možnosti. Nevím, jak velkou lavinu jsme mezi lidmi a rodiči teď spustili, pokud vůbec nějakou. Ohlasy jsou velké, ale to, zda se v řadách studentů najdou zájemci, abychom školu mohli rozjet už v září, ještě uvidíme," sdělila iniciátorka projektu Šárka Šandová. „Pakliže bude zájem, musíme z ministerstva zjistit, zda je možné zřídit třídu ve stylu málotřídek, tedy aby tam byli studenti z různých ročníků s tím, že budou mít třeba individuální studijní plány," dodala.

Kde by škola mohla sídlit? Zakladatelé už dříve projevili zájem o budovu v Husově ulici, která bývala domovem státního gymnázia. Vlastní ji město a nyní je nevyužitá, protože státní střední škola se z ní odstěhovala z důvodu úspor. Přesun se uskutečnil na konci jara.

Zakladatelé školy, jimiž jsou Šárka Šandová a Jiří Slezák, mají o budovu zájem. Podle jejich názoru by nové gymnázium snadněji navázalo na dědictví státního čtyřletého oboru a rychleji by se vžilo do povědomí lidí.
Vedení města Hořice se k pronájmu budovy staví přívětivě, radní však konkrétní usnesení ještě neodhlasovali.

„Rada města již v minulosti deklarovala, že v případě vzniku nového hořického soukromého gymnázia nabídne tomuto subjektu učebny pouze za symbolické nájemné," sdělil starosta Ivan Doležal. „Vznik čtyřletého gymnázia samozřejmě vítáme. Již v minulosti zastupitelstvo města vyjádřilo podporu založení tohoto subjektu. Myslím si, že vznikl za veliké podpory veřejnosti a hořických institucí. Opodstatněním pro jeho založení je také nedostatek čtyřletých gymnaziálních oborů v naší oblasti. Víme, že začátek bude mít velmi těžký, ale držíme všichni palce," zhodnotil.

Co se týče učitelského sboru, zakladatelé mají příslib několika bývalých i současných pedagogů. I tady však platí ono „lámání chleba" a uvidí se, kolik sympatizantů do projektu přímo vstoupí. „Opravdu jsme si mysleli, že v září ještě nezačneme. Ale tím, že zpráva přišla v takovém předstihu a že budova hořického gymnázia je téměř prázdná, se roční čekání jeví jako škoda," uzavřela Šárka Šandová.

Učitelé chtějí školné udržet na částce 1500 korun za měsíc. Jednají se sponzory. Koncept školy odpovídá čtyřletému gymnáziu, kantoři ale chtějí posílit i praktickou výuku. Tvrdí, že absolvent gymnázia by měl umět „naštípat dříví" nebo „přišít knoflík".

V Hořicích působí dvě státní střední školy, a sice sochařská a kamenická střední škola a také sloučený institut gymnázia, střední a vyšší odborné školy a učiliště. Ten zrušil čtyřletý obor gymnázia, zbyl pouze osmiletý.


Autor: Jan Jireš