Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Teď si musíme ujasnit priority, říká Iva Šedivá, kandidátka na starostku Hořic Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Teď si musíme ujasnit priority, říká Iva Šedivá, kandidátka na starostku Hořic

Ve městě vzniká koalice Šance pro rozvoj (5 mandátů), ČSSD (3), Hořických patriotů s podporou TOP 09 (3) a ANO 2011 (2). Podle horké kandidátky na starostku nejsou mezi stranami velké programové rozdíly. Iva Šedivá to Jičínskému deníku sdělila i s poukazem na ODS a Volbu pro město, které míří do opozice.

Iva Šedivá přiblížila složení rady. ČSSD získá křeslo starosty a jednoho radního. Šance pro rozvoj obsadí křeslo prvního místostarosty a dvou radních. Zbylé dva radní získají Hořičtí patrioti s podporou TOP 09. Hnutí ANO 2011 tedy posty v hořické vládě neobdrží, ale koalici bude podporovat při veřejných zasedáních zastupitelů. Pakt při nich bude mít relativně pohodlnou většinu třinácti hlasů.

„Dohodli jsme se, že zástupci ANO 2011 žádný požadavek na radního nevznesou. Budou od nás ale pravidelně informováni o činnosti rady, aby jako členové koalice byli v obraze," uvedla Iva Šedivá.

Z hlediska politické matematiky je podpora hnutí ANO 2011 stabilizujícím faktorem, nikoli ale nezbytným. Dohoda má podporu 13 hlasů. Při případném odpadnutí ANO 2011 by jich bylo jedenáct, což je v jednadvacetičlenném sboru stále ještě většina. Šance pro rozvoj má pět zastupitelů, ČSSD a Hořičtí patrioti s podporou TOP 09 po třech.

Šance pro rozvoj je sice nejsilnější koaliční stranou, požadavku na post starosty se ale kvůli patové povolební situaci v Hořicích vzdala. „Sociální demokraté byli jazýčkem na vahách a při jednáních tíhli k ODS. Aby se Šance pro rozvoj mohla podílet na vedení města a uskutečňovat svůj program, museli jsme předložit dostatečně zajímavou nabídku," vysvětlil Aleš Svoboda. Volby přinesly dva vítěze. ODS a Šance pro rozvoj obdržely po pěti křeslech, ale nezačaly spolu jednat.

Koaliční strany zatím podepsaly jen obecnou dohodu o. Další jednání teprve přijdou. „Z hlediska programu vybočovala jenom Strana svobodných občanů, které vedl Hugo Trkal. Jinak jsou témata stejná a jde pouze o otázku priorit. V první řadě je podle mě udělat revizi finančních možností města," naznačila Iva Šedivá. V plánu je prý i jednání s ODS o určitém tolerování koalice.

„Je to sice prohra, ale takový je život. Budeme konstruktivní opozicí, některé návrhy odmítneme, ale ty pragmatické určitě podpoříme," řekl lídr ODS a odstupující starosta Ivan Doležal.


Autor: Jan Jireš