Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Do Hořic míří policejní posily Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Do Hořic míří policejní posily

Jičínská Policie ČR v Hořicích kvůli vzestupu zločinnosti umístí vyšetřovatele a dva kriminalisty.

Čísla hovoří jasně, město kamenné krásy zažívá vlnu majetkové trestné činnosti. Jičínský územní odbor na to reaguje zásadním krokem, a sice zřízením detašovaného pracoviště kriminální policie.

Na pobočce, která vzniká v těchto dnech, budou pracovat dva kriminalisté a jeden vyšetřovatel. Hořice jsou nyní jediným městem našeho okresu, kde taková odnož bude operovat. Kriminalisté a vyšetřovatel doplní stávající policisty pracující v místním policejním obvodu, jichž je v rámci jičínského okresu celkem pět: Jičín, Nová Paka, Hořice, Kopidlno a Sobotka.

Myšlenku prosazuje nový vedoucí jičínského územního odboru plukovník Radek Bohuslav. Uvedl, že sám na jednom detašovaném pracovišti v minulosti působil a že toto opatření má nezpochybnitelné výhody. „Samozřejmě si od toho slibujeme, že se zločinnost na Hořicku podaří eliminovat a že přítomnost kriminalistů a vyšetřovatele napomůže i činnosti samotného obvodního oddělení," řekl. „Lze říct, že stav kriminální činnosti v jičínském regionu je stabilní, nedochází k výkyvům. Je tu výjimka potvrzující pravidlo, a tou je obvodní oddělení Hořice, kde došlo k razantnímu nárůstu kriminality," potvrdil.

Město trápí především majetková trestná činnost. Pod tímto pojmem si představme hlavně krádeže věcí z vozidel nebo z obchodů, vloupání do sklepních kójí i domů a podobně. Zastoupen je také vandalismus. V poslední době byl například kritický víkend z 24. na 25. ledna, kdy došlo k záměrnému poškození zrcátek parkujících vozidel v Komenského ulici nebo opakovanému rušení nočního klidu. V úterý 27. ledna policisté řešili případ vloupání do rodinného domu v ulici Věnceslavy Lužické.

Větší vypovídací hodnotu mají statistiky. Jak bylo řečeno, pod jičínský územní odbor policie spadá pět obvodů. Co se týče Hořicka, majetková trestná činnost představuje 24 procent z celého regionu. Zatímco v roce 2013 se v městě a okolí událo 257 trestných činů, loni tento údaj stoupl na 316. Ještě markantnější nárůst je patrný v přestupkové činnosti, řešené pokutovými bloky. V roce 2013 policisté řešili 246 přestupkových řízení, loni to bylo 789. Mohutný vzestup nasvědčuje, že strážci zákona se už loni pokoušeli nešvar řešit, protože ale opatření byla nedostatečná, rozhodli se nyní přitvrdit.

Proč Hořice tak trpí? Odhalení příčin by zřejmě vyžadovalo zvláštní studii. Nicméně faktory jsou patrné.

Pachatelé v Hořicích se většinou rekrutují z mladší generace, málokdy přečin spáchá člověk starší čtyřiceti let. Mnohdy jde o nezletilého člověka před dosažením osmnácti let věku.

Dalším faktorem je vysoký počet heren a non-stop barů ve městě. Většina majetkové trestné činnosti v Hořicích je primitivní. Typickým úkazem jsou krádeže předmětů z vozidel, které pachatel většinou nijak nepromýšlí dopředu. Jednoduše v noci, posilněn alkoholem, spatří cenný předmět uvnitř vozu a odcizí jej.

Třetím důvodem je samotná lokalita, kde se Hořice rozkládají. Leží totiž na pomezí tří okresů: Jičín, Trutnov, Hradec Králové. Čelí tak průchodu sociálně velmi slabých lidí, přecházejících z místa na místo. Posledním výrazným faktorem je hlavní silnice na Hradec Králové. Hořice jsou tím „na ráně" i organizovanějším zločincům, takzvaným „cesťákům", kteří po hlavní silnici projedou během jediného dne hned několik měst.

Tyto čtyři indicie dávají dohromady problém.

„Majetková trestná činnost není sice tou nejzávažnější, ale celokrajsky je čím dál více v hledáčku policie, neboť je plošná, má nejširší záběr a může postihnout kohokoliv. Policisty nevyjímaje," uzavřel plukovník Radek Bohuslav.


Autor: Jan Jireš