Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Je to jasné. Peníze půjdou v Hořicích do škol Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Je to jasné. Peníze půjdou v Hořicích do škol

Rok ve znamení škol. Stavební práce čekají hned tři zařízení: Základní školu Komenského a mateřinky Na Habru a Husova. Zastupitelé v pondělí schválili rozpočet, v němž tyto tři školy představují více než třetinu veškerých investičních výdajů. Dohromady jde zhruba o 12 milionů.


Veřejnost pozornost města vůči školám vítá. „Schvaluji to. Ať do škol investují. Vyplatí se to a nevím, do čeho jiného by zástupci města měli dávat takové peníze," vyjádřila se obyvatelka Hořic Dana Beranová. „Investovat do těchto budov je určitě potřeba. Město drží pohromadě jenom díky přítomnosti škol. Máme tu krom středních škol tři základní, které se už rozpadají," sdělil s nadsázkou Vlastimil Erben.

Starosta Aleš Svoboda při veřejném zasedání vypíchl, že město jako takové je důležitým zaměstnavatelem (nejen) Hořických a že mnoho pracovníků je angažováno právě na některé ze tří základek a čtyř mateřinek. „Také to je důvod, proč se o tyto budovy musíme starat," zhodnotil.

Nejde pochopitelně pouze o zaměstnance, školy jsou úzce spjaty s každodenním životem osmitisícových Hořic. Školní budovy obyvatel města dobře pozná nejprve jako žák a později z jiného úhlu pohledu i jako rodič. Sídla těchto vzdělávacích zařízení jsou společenskými uzly města, na což se nikomu nevyplatí zapomínat. „Jelikož moje děti chodí do hořických škol, takové investice určitě schvaluji. Vybavenost škol v Hořicích je dobrá, ale té naší Komendě určitě prospěje oprava," přiznala Hořičanka Lucie Pourová.

Rychlý průzkum Deníku také ukázal, že lidé o pondělním schvalování rozpočtu nevěděli. V Hořicích je již tradičně mimořádně nízká účast občanů na veřejných zasedáních.

Vedení radnice se pokouší najít příčinu nezájmu. Pro příští zasedání posune čas jeho zahájení. „Pro dnešek jsme to udělat nemohli, nevyšlo nám to. Plánujeme, že příští veřejné zasedání začne o hodinu později, tedy v 16 hodin. Třeba to bude mít pozitivní vliv na účast občanů," vyjádřil se starosta Aleš Svoboda.

Další chystaná změna se týká rozpočtu. Ten na příští rok chtějí Hořičtí schvalovat ještě před koncem prosince 2015, jako je tomu například v Jičíně. Protože město Hořice má plán hospodaření na letošek teprve od pondělí, do té doby fungovalo v režimu rozpočtového provizoria. Město tedy nemohlo vydat peníze nad rámec běžného provozu svých zařízení nebo jen v případě havárií. Provizorium tak pozdrželo proces letošních investic, čemuž se Hořičtí pro rok 2016 chtějí vyhnout.

Pro letošní investiční výdaje je rezervována částka 39 milionů korun. Na zateplení ZŠ Komenského je v položce uvedeno 8 milionů, dalších 9 milionů město získá z dotace. Se stavebními pracemi se sveze i výměna vytápění, oprava střechy a odstranění vlhkosti. Zákrok bude náročný, neboť proběhne za částečného provozu zařízení. Termínem dokončení je začátek letošního podzimu.

Po dvou milionech město investuje do mateřských školek Na Habru a Husova. V prvním případě půjde o rekonstrukci přízemního patra včetně sanace vlhkosti, ve druhém o zateplení stavby.

Další velkou investicí bude oprava Maixnerovy ulice. V rozpočtu je rezervována částka 8,2 milionu korun. Náklady zřejmě budou nižší, výběrové řízení odhadovanou cenu srazilo na 4,4 milionu korun.

Město sice na této akci uspoří, plán hospodaření ale s pokrácením nákladů při různých výběrových řízeních už dopředu počítá. Na výdajové straně rozpočtu je totiž 151 milionů korun, zatímco na příjmové pouze 143 milionů. Radnice předpokládá, že rozdíl zalepí přebytkem z loňska ve výši 16,4 milionu korun. Letošní rozpočet předpovídá, že se městu do roku 2016 přelije 3,5 milionu z letošního roku.

Hořice také dlouhodobě snižují své zadlužení. Obsluha úvěrů město letos přijde na 5,3 milionu korun. Ještě v loňském roce to bylo 14 milionů. Takové zatížení městu zužovalo manévrovací prostor pro investice. Hořice se zadlužily zejména kvůli projektu Město bez bariér.


Autor: Jan Jireš