Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Miliony od řidičů zatím město nechce Sobota 9. prosince 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Miliony od řidičů zatím město nechce

Dvaadvacet milionů korun. Takový obnos od začátku roku „nasypali" neukáznění řidiči do královédvorské kasy. Úsekový radar ale zatím na Jičínsku strašit nebude. Bezpečnost tak zajistí policisté a také nové stavby.

Peníze, které podle tiskové mluvčí tamní radnice Miroslavy Kameníkové poputují zpět do bezpečnosti silničního provozu, pro město „vybraly" úsekové radary. Ty neměří aktuální rychlost, ale rychlost průměrnou. Stejné zařízení by se jistě uplatnilo i v některých obcích na Jičínsku. Například v Hořicích, které trápí jednak neukáznění řidiči na na silniční tepně R35, ale hlavně i motorkáři, kteří využívají zdejší městský závodní okruh k pirátskému soupeření.

Podle místní radnice tím ohrožují nejen zdejší obyvatele, ale i pořádání tradičních klání 300 zatáček Gustava Havla a Tourist Trophy. Radnice se však k tomuto kroku zatím staví vlažně. Jednalo by se prý o dvojsečnou zbraň, která by mohla popudit zdejší obyvatele. „Je pravdou, že tady taková úvaha byla. Uvažovalo se o úsek z Borku dolů, popřípadě pětatřicítce. Je to samozřejmě také cesta. Na druhou stranu, znám spoustu lidí, kteří odsud jezdí právě na Dvůr a tam zaplatili spoustu pokut a raději se mu proto vyhýbají. Tak nevím, jestli to není kontraproduktivní záležitost. V tuto chvíli to tak není otázkou dne, ale určitě se o tom budeme ještě bavit. Zatím měříme klasicky," uvedl hořický starosta Aleš Svoboda s tím, že by toto zařízení mohlo v některých lidech evokovat myšlenku, že jim město chce vytahovat peníze z kapes. Hořice tak chtějí na všechny řidiče zatím „pouze apelovat", aby jezdili podle předpisů.

Od toho se pak odvíjí kroky, které jsou spojeny i s novou „zbraní", která snad motorkáře i ostatní řidiče umravní. Hořičtí městští strážníci totiž již nebudou na dvou stanovištích, kdy na jednom „rychlíka" změřili a na druhém pokutovali.

Úsekový radar zatím na Jičínsku strašit nebude. Bezpečnost tak zajistí policisté a také nové stavby.Hořice sice o úsekovém radaru zatím neuvažují. Jiné obce v okrese by je však na svém území uvítaly. Vyplývá to alespoň ze slov, která nedávno zaznamenal Jičínský deník. Někteří starostové by se totiž rádi dočkali podobného efektu, který se po jejich zavedení objevil v sousedním Turnovsku, kde už si na ně řidiči zvykli a ve zdejších vesnicích na „státovkách" málokdo jezdí rychleji jak předepsanou padesátkou.

Zájem o ně mají Úlibice a nedaleké Konecchlumí na frekventované „pětatřicítce" mezi Hořicemi a Jičínem. Ale zatím neuspěly, podle starostů kvůli zamítavému stanovisku policie.

„Obcí projede denně kolem 15 tisíc aut a hlavně v noci tady kamiony jezdí takřka neomezenou rychlostí. Požádali jsme kvůli přestupkové agendě o spolupráci město Jičín, to se však k tomu postavilo vlažně," řekl starosta Úlibic Michal Kovář. Podobně se vyjádřil i místostarosta Konecchlumí Rostislav Němec.

To, že jičínská policie tyto radary nedoporučila, potvrzuje starosta Jičína Jan Malý. „Rada o tom jednala už v minulém volebním období a čistě sám za sebe bych s nimi neměl problém, ale ptát se policie na něco, co už jednou nedoporučila a jít s tím znovu do rady nechci. Pokud obě obce o radary mají zájem, ať je s policií nejprve vyjednají po vlastní linii," řekl starosta.

Samotná policie v Jičíně přitom popírá, že by radary pro Konecchlumí a Úlibice nedoporučila. „My jsme o ničem takovém ani nejednali," prohlásil Bohumír Kůtek z dopravního inspektorátu.
-------------------
Pohledem autora
Stále netuším, kde je u úsekových radarů zakopaný pes. Rozhodně mi nepřijde, že by to bylo nějaké represivní řešení za hranou či dokonce „buzerace". Netvrdím, že i já nemám někdy těžkou nohu na plynu, ale jak se říká: „Za blbost se platí." A pokud někdo nedodržuje rychlost v domnění, že se mu nemůže nic stát, neboť nebyl při tomto přečinu přistižen fyzickou rukou zákona, tak ať se nad sebou zamyslí. Stále více mě pak fascinují reakce typu: „No jo, voni už nevědí, jak z nás ty peníze tahat." Na to by se mohlo snad říct to biblické kdo jsi bez viny, hoď kamenem.
Nevím, proč by se ausgerechnet každé pravidlo mělo převádět na peníze. Nemělo by se spíše převádět na osobní odpovědnost? Situace kolem úsekových radarů mi pak připadá stejná, jako u projednávání elektronické evidence tržeb. Znám spoustu podnikatelů, kteří také nechápou humbuk, který tuto past na podvodníky provází. I zde totiž platí, že kdo nemá co skrývat, nemusí se bát. A kdo nejezdí rychle, také se nemusí obávat toho, že mu ve schránce přistane pokuta za nepovolenou rychlost.
Na druhou stranu, pokud se pokuty promění na opatření proti pirátům silnic, také s tím nemám problém. A co pak řeknou ti „řvouni", pokud nějaký šílenec pojede osmdesátkou na padesátce a srazí jim někoho z blízkých?
PS: Taky za blbost platím. Včera mi přišla pokuta ze Dvora.


Autor: Petr Vaňous, zdroj: jicinsky.denik.cz