Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice budou zámek financovat za pomoci úvěru Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice budou zámek financovat za pomoci úvěru

Zastupitelé města se už dohodli, kde získají peníze na koupi zdejšího zámku, který jim za deset milionů korun nabízí Lesy ČR. Hořičtí si vezmou úvěr a sumu uhradí během deseti let splátkami.

Ne všichni přítomní ale s tímto způsobem financování souhlasili. „Musíme si uvědomit, že se nejedná o jednorázovou investici. Bude to pro město jistě nemalá finanční zátěž," řekla na pondělní schůzi členka zastupitelstva Sabina Filáková.

Debatu však starosta Aleš Svoboda uzavřel s tím, že zámek se město rozhodlo jednou koupit a teď už je jen nutné se domluvit, jak bude nákup financován. Koupi zámku odsouhlasilo zastupitelstvo letos v březnu těsnou většinou jedenácti hlasů oproti deseti, nyní hledalo potřebné peníze. Už ale na začátku projednávání tohoto bodu Svoboda vyvrátil, že by pro Hořice byl úvěr těžkým břemenem.

„Vzhledem k tomu, že finanční situace města je momentálně stabilní, myslím si, že městský rozpočet to nezatíží. Jsem si jist, že město půjčku zvládne splácet a budeme tak moci koupi řešit okamžitě," řekl k rozhodnutí první muž hořické radnice.

Celou záležitost od začátku provází velké emoce. Samotné schvalování koupě provázela v březnu dvou a půlhodinová diskuze, kde dostali slovo i hořičtí obyvatelé. Jednání se zúčastnil také profesor dějepisu státního gymnázia v Hořicích Jan Tomíček.

Jan Tomíček upozornil na významnost zámku pro město. „Musíme si samozřejmě uvědomit, že nejednáme o jakékoli budově ve městě, ale o budově s popisným číslem jedna," zaznělo tehdy na zastupitelstvu z jeho úst.

Tomíček poukázal i na bohatou kulturní historii Hořic. Podle jeho slov je velká škoda, že se město nechlubí svým dědictvím a pýchou, která se nachází mimo jiné v tradičních trubičkách, nebo také v motocyklovém závodu Tři sta zatáček Gustava Havla.

„Při neexistenci těchto expozic se nemůžeme divit, že návštěvníci do muzea nezavítají a že je neláká ani návštěva města," dodal tehdy na jednání Tomíček.

Pokud by šlo vše podle plánu, smlouvu s nynějším majitelem zámku by město mělo podepsat na konci letošního roku. Lesy České republiky by pak objekt měly opustit v listopadu.

K jakým účelům budou Hořice zámek využívat zatím není zcela jasné. „Velký vliv na to bude mít výsledek dotačního programu Cesta kamene. Podle toho, jak zde dopadneme, se budeme rozhodovat, co se zámkem dál," řekl Aleš Svoboda.

Cesta kamene je Česko-polský projekt, jehož hlavní myšlenkou je propojení Hořic s polským městem Strzegomem a záměrem je i kompletní rekonstrukce hořického muzea.

Už v sobotu se ale na zámku konala první velká akce s názvem ZÁMEK ŽIJE, jejíž hlavním účelem bylo ukázat široké věřenosti, jak úžasné prostory se zde nachází.

Hořický zámek byl vystavěný rodem Smiřických ze Smiřic zřejmě koncem 16. století, po požáru v polovině 18. století byl barokně přebudován.

Poslední šlechtický majitel Petr Strozzi vyjádřil ve své poslední vůli přání, aby zámek sloužil pro veřejné účely. Od začátku 18. století zde fungovala například invalidovna, úřadovny hořického panství, archiv nebo škola.

Autor: Pavla Franzkiová, Věra Kociánová, zdroj: jicinsky.denik.cz