Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořičtí mají na gothardském hřbitově nový pomník. Připomíná bitvu u Chlumu Sobota 20. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořičtí mají na gothardském hřbitově nový pomník. Připomíná bitvu u Chlumu

Brzy uplyne 150 let od rozhodující bitvy prusko-rakouské války, k níž došlo 3. července 1866 nedaleko Hradce Králové, která bývá nazývána bitvou u Chlumu či u Sadové.

Počtem nasazených vojáků jde o největší bitvu svedenou na našem území, po níž na bojišti zůstalo desetitisíce mrtvých a raněných. Tuto významnou událost evropských dějin si Hořičtí připomněli řadou vzpomínkových akcí.

Město sice nebylo místem bojů, ale sídlil zde pruský štáb a především se Hořice staly jedním velkým lazaretem. Mnohým z těch, kteří sem byli přiváženi, se i přes obětavou péči známého lékaře Víta Levita ovšem zdejší hřbitov stal místem posledního odpočinku.

Již 13. června si zájemci mohli v muzeu vyslechnout přednášku jičínské archeoložky a historičky PhDr. Evy Ulrychové o prusko-rakouské válce v roce 1866, která byla zaměřena především na život civilního obyvatelstva, léčení raněných, epidemii cholery a důsledky tohoto válečného konfliktu.

Hlavní vzpomínkové akce se uskutečnily v úterý odpoledne a na jejich pořádání se podílely město, kraj, biskupství a Agentura Miloš Jaro.

Pietní akt byl zahájen v 15 hodin na starém gothardském hřbitově u pomníku nad společným hrobem padlých vojínů. Účastníky přivítal místostarosta Ivan Doležal, krátce promluvil starosta města Aleš Svoboda. Hlavním řečníkem byl Tomáš Petráček, kněz, historik, vedoucí Katedry kulturních a náboženských studií na Univerzitě Hradec Králové, který všechny přítomné zaujal svým zasvěceným komentářem o válce, která nebyla dobyvačná, ale měla poměřit síly jejích aktérů. Rakousko po prohře ztratilo pozici velmoci v regionu Střední Evropy, naopak vítězství Pruska vedlo nakonec ke vzniku sjednoceného Německa. Soubor Flautissimo doplnil pietní akt o hudební složku. Poté byl položen věnec také u hrobů šlechticů, důstojníků a kadetů v jihovýchodním rohu starého hřbitova.

Následovalo slavnostní odhalení nového pomníku padlým v bitvě na Chlumu umístěného pod jižní zdí starého hřbitova, jehož autorem je sochař Michal Moravec. Zde promluvil jeden z iniciátorů vzniku tohoto památníku Miloš Jaro a také hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Novému dílu požehnal Tomáš Petráček.
V Galerii plastik byla týž den otevřena výstava Symposium '66 připravená k 50. výročí prvního Mezinárodního sochařského symposia v Hořicích. Její autorka Jana Cermanová seznámila přítomné s koncepcí expozice. Slavnostní vernisáž se uskuteční v sobotu 9. července v 16 hodin, aby se jí mohli zúčastnit i aktéři letošního ročníku sympozia.

Program pak pokračoval v muzeu, před nímž vítala příchozí vojenská kapela Spielmannszug 1. Garde Regiment zu Fuss pruskými i rakouskými pochody. V Malé síni byla poté zahájena výstava Hořice a prusko-rakouská válka 1866.

Během všech vzpomínkových akcí byl přítomným rozdáván reprint novin z roku 1929, kde jsou zachyceny autentické vzpomínky pamětníků na události, k nímž došlo v červnu a červenci 1866 v Hořicích a okolí.

Důstojné a velkorysé připomenutí bitvy, v níž bojovalo bezmála půl milionů mužů, bylo večer zakončeno koncertem skupiny Kantoři na nádvoří hořického zámku.

Jindra Váchová, zdroj: jicinsky.denik.cz