Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Nákup zámku za deset milionů korun chce hořická radnice financovat úvěrem Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nákup zámku za deset milionů korun chce hořická radnice financovat úvěrem

 Z úvěru od banky bude město financovat nákup místního zámku, který mu za zhruba deset milionů korun nabídla státní společnost Lesy České republiky. Radnice si tak půjčí deset milionů korun, které bude splácet několik příštích let. Zastupitelé v pondělí schválili vyhlášení soutěže na bankovní úvěr.

"Vzhledem k tomu, že do zámku a jeho úprav bude nutné výhledově investovat, na jeho nákup bychom si mohli vzít úvěr. Podle mého názoru jde o jedinou schůdnou variantu, jak nákup této významné budovy financovat, protože kdybychom si už teď sáhli do rozpočtu, nebyli bychom možná schopni plnit úkoly, které jsme si dali do společného koaličního programu," konstatuje starosta Hořic Aleš Svoboda.

Věří, že město úvěr bez větších problémů zvládne, zvlášť když Hořice letos doplatí shodou okolností jiný úvěr, jehož roční splátka představuje jeden milion korun.

Aktualizovaný znalecký posudek ocenil zámek na téměř deset milionů korun. Město by přitom čerpalo celou kupní sumu najednou, a to se splatností na deset let. "Vypíšeme výběrové řízení na banku, úvěr bychom chtěli mít ještě letos. Nejsme ale pod žádným časovým tlakem, Lesy České republiky novou stavbu v Hořicích dokončí až někdy na podzim a pak se začnou stěhovat. Do té doby bychom chtěli být připraveni," řekl Svoboda.

Původně renesanční a později barokně přestavěný areál zámku nad náměstím Jiřího z Poděbrad zatím budoucí využití nemá. Radnice má sice k dispozici studii, která předpokládá jeho využití jako kulturního a společenského centra se zaměřením na cestovní ruch, ale otevřené jsou i další varianty. "Vzhledem k tomu, že čekáme, jak dopadne česko-polský projekt Cesta kamene, jehož součástí je i rekonstrukce muzea, tak prozatím žádné konkrétní rozhodnutí o využití nepadlo. Výsledek žádosti o dotaci na muzeum budeme znát až na podzim. Teprve podle toho, jak Cesta kamene dopadne, se bude odvíjet debata o využití zámku. Varianty jsou různé. Tohle téma nelze uspěchat," míní starosta.

O tom, že si město zámek pořídí, rozhodli zastupitelé před několika měsíci rozdílem jediného hlasu. O budoucnosti bývalého historického sídla se diskutovalo i mezi obyvateli, zastánci koupě zorganizovali v Hořicích petici, která měla přes 1400 podpisů.

V Hořicích tak už v době rozhodování o koupi zámku vznikla silná občanská iniciativa, která nakonec vedla ke vzniku spolku Strozzi, sdružujícího dobrovolníky, kterým není osud barokní památky lhostejný. Spolek minulý víkend uspořádal na zámeckém nádvoří první akci s kulturním programem pro veřejnost. (jn)