Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Královéhradecké Velké náměstí budou řešit Hořice Neděle 1. října 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Královéhradecké Velké náměstí budou řešit Hořice

Kvůli podjatosti nesmí rekonstrukci náměstí řešit hradecký úřad. O osudu hradeckého Velkého náměstí bude rozhodovat stavební úřad v Hořicích. Rozhodl o tom Královéhradecký kraj, protože kvůli verdiktu ministerstva pro místní rozvoj, nesmí náměstí řešit hradecký stavební úřad.

Ten je podle úředníků 
z ministerstva podjatý stejně jako hradecký primátor Zdeněk Fink. Do médií totiž řekl, že opravu náměstí bere jako osobní věc. „Rozhodnutí mi připadá zvláštní. My se s ním vypořádáme, ale do budoucna je precedentní i pro ostatní města. Neumím si představit, že člověk, který chce ve městě něco postavit nebo opravit, protože je to ošklivé, je podjatý," reagoval na rozhodnutí primátor.

Z rozhodnutí není nadšená ani hořická radnice. „Jde o poměrně velkou stavbu, takže v současné době nám pravděpodobně budou chybět lidé. Budeme muset vyčlenit člověka, kterého nám jistě nikdo nezaplatí. Přinese nám to tak velké problémy. Chceme podniknout ještě nějaké kroky, musíme zjistit, jestli se jde nějak odvolat. Nadšení tu rozhodně nepanuje. Nebude to jednoduchá kauza a nebude trvat krátkou dobu," potvrdil starosta Hořic Aleš Svoboda.

Hořický stavební úřad teď čeká těžká práce. Musí nastudovat agendu spojenou s provedením rekonstrukce Velkého náměstí. Celý spis, který teď tento stavební úřad obdrží, má přibližně 4000 stran a zhruba 400 účastníků, jejichž skladba se neustále mění.

Někteří své nemovitosti prodávají, jiní mění adresu, právnické osoby se přejmenovávají či fúzují. Od začátku přípravy rekonstrukce se vyskytla už i úmrtí účastníků a s tím související následný proces vypořádání dědictví.

„Při rozesílání každé písemnosti je nutné všechny účastníky znovu zkontrolovat a jejich seznam aktualizovat, jde tedy o velkou časovou náročnost řízení. Nový zaměstnanec s krátkou praxí by si s něčím takovým nejspíše neporadil. Při řešení takovéto rozsáhlejší agendy u takto náročné investiční akce je třeba myslet i na zastupitelnost například po dobu nemoci, aby kvůli tomu nedocházelo k velkým zdržením. Spis teď dostane na stavebním úřadě osoba, která nezná genezi případu a bude muset text nejprve nastudovat," vysvětlila Magdaléna Vlčková, mluvčí královéhradecké radnice.

O rekonstrukci náměstí se mluví dlouhá léta. Přípravy ale zhatily protesty i petice proti navrhované variantě opravy. Členům Spolku pro kvalitu života, kteří stojí za loňskou peticí i námitkou podjatosti, se nelíbilo, že kraj případ zamítl. Odvolali se tak na ministerstvo pro místní rozvoj. Ministerstvo prostřednictvím šestnáctistránkového dokumentu zaslalo městu rozhodnutí, 
v němž potvrdilo, že všichni pracovníci odboru hlavního architekta, stavebního odboru magistrátu, včetně jejich vedoucích, tajemnice magistrátu i primátor Zdeněk Fink, jsou podjatí.

„Možná bych doporučil těm úředníkům, kteří v této věci takto rozhodli, aby se přišli projít po našem náměstí, ať vidí, jak to vypadá. Vyjádřil jsem se v médiích, že současné Velké náměstí je „vředem" našeho města 
a z toho oni usuzují na moji podjatost. Nechci těmto úředníkům do jejich práce nikterak mluvit, doufám, že ji dělají s nejlepším svědomím," dodal primátor Zdeněk Fink.

Chybné zavedení krajských samospráv podle něho nemělo v naší republice nastat. „Po dobu fungování okresů, které zajišťovaly státní správu, a volení zastupitelé, radní, náměstci 
a starostové měli na starosti samosprávu, logicky nemohlo k takovým věcem
v té době docházet. To je pouze voda na mlýn různým aktivistům a není to správně. Některé naše odbory jsou čistou nebo téměř čistou státní správou a nikdo z politiků si nedovolí jakýmkoliv způsobem zasahovat do jejich práce. Ani jejich odborné práci příliš nerozumíme a v této věci by nás to ani nenapadlo," odmítl nařčení Fink.

Autor: Jan Pruška, zdroj: jicinsky.denik.cz